A környezet­véde­lem lesz az idei CeBIT egyik fő témája

A környezet­véde­lem lesz az idei CeBIT egyik fő témája

2008. február 20. 16:02, Szerda
Külön zöld informatikai sátrat hoznak létre az idei CeBIT-en, és a rendezvényen az eddiginél jóval nagyobb figyelmet kapnak az energiatakarékos készülékek valamint technológiák.

A német számítástechnikai kiállítást ebben az évben március 4. és 9. között rendezik majd meg Hannoverben. Az esemény egyik fő mottója a zöld IT lesz. A témák között nem csak az üvegházhatást erősítő gázok mennyiségének mérséklése, hanem az áramfogyasztás és a szerverek fogyasztásának csökkentése is szerepel.

Az IDC szerint tavaly sok infor­matikai és távközlési vállalat már töb­bet költött az áram­számlájára és a meglévő számító­gépei hűtésére, mint az új hard­verek beszerzésére. Az elmúlt hóna­pokban egyre több olyan nyilat­kozat és bejelentés látott napvilágot, amelyben a számítógép­gyártók és más cégek egy­mást igye­keztek alulmúlni termékeik és számító­gépközpont­jaik káros­anyag-kibo­csáj­tá­sá­nak csök­ken­­té­sé­ben. A Fujitsu-Siemens például a világ első olyan hardver­gyártója akar lenni, amely kizárólag energia­takarékos árucikkeket kínál a vásárlóknak, ráadásul mindezt ala­csony áron. Bernd Bischoff, a cég elnökségének vezetője szerint az idei CeBIT jó lehetőséget kínál, hogy még inkább felhívják az emberek figyelmét erre a témára.

A CeBIT szervezői külön megállapodást is kötöttek a tavaly júniusban több nagy informatikai vállalat (Google, Intel, Dell, IBM, Lenovo, Hitachi, Sun Microsystems, Microsoft és Yahoo) által alapított Climate Savers Computing Initiative (CSCI) nemzetközi kezdeményezés képviselőivel. A CSCI azt a célt tűzte ki maga elé, hogy évente 54 millió tonnával csökkenti a számítógépek használatából eredő károsanyag-kibocsájtást. Amennyiben mindez hosszú távon megvalósul, úgy éves szinten több mint 5,5 milliárd dollárnyi áramot lehet majd megtakarítani.

A szakemberek szerint az új technológiák, mint például a kevesebbet fogyasztó processzorok, a virtualizáció és a DDR3-as memóriák megjelenése jelentősen javíthat az összképen. "Nagyon örülünk ezeknek a fejleményeknek és annak, hogy a távközlési és informatikai ipar így áll hozzá a dolgokhoz. Számunkra különösen fontos, hogy jelentős mértékben csökkenjen a termékekben a PVC és más károsanyagok mennyisége. Mi mindenesetre mindennap ki fogunk tüntetni egy energiatakarékos eszközt. Azonban szeretnénk, ha a nagy bejelentéseket és szavakat, most már végre tettek is követnék" - közölte Fabian Sösemann, a Greenpeace szóvivője.

Persze nem csak a IT-ipar aktív zöld területen: február 15-én, a tokiói WWF Világklímakonferencián tizenkét neves nemzetközi multi, köztük a Hewlett-Packard, a Nike, a Nokia, a Sony és a Tetra Pak elfogadta a Tokiói Nyilatkozatot, amelyben kinyilvánították, hogy 2050-ig a károsanyag-kibocsájtást egy nagyon alacsony szintre, lehetőleg a 2000. éves szint felére kell mérsékelni. Ennek érdekében nem csak a termékeik és berendezéseik széndioxid-kibocsájtását akarják csökkenteni, hanem az embereket is környezettudatos életmódra szeretnék rábírni.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások