Német pártok az európai légiutas-adatbázis ellen

Német pártok az európai légiutas-adatbázis ellen

2008. április 11. 21:28, Péntek
A CDU/CSU kivételével az összes német parlamenti frakció elutasította a Bundestag vitanapján egy európai légiutas-adatbázis létrehozását.

A döntés mindenképpen jelzésértékű, bár nem valószínű, hogy megváltoztatná Franco Frattini és támogatóinak elképzeléseit. "Egy ilyen megoldás jóval több annál, mint amire a bűnüldözésben szükség van. Nagyon remélem, hogy a jelenlegi formájában nem fogadják el Franco Frattini terveit. Azt viszont teljesen elhibázott dolognak tartom, hogy a hajó- és a vonatutasok adataira is igényt tartana. Nem lehet egyszerre bővíteni a schengeni területeket, ugyanakkor a hátsókapun keresztül újra felhúzni a határokat" - közölte Wolfgang Gunkel, az SPD képviselője.

A parlamenti vitanapot az FDP és a Zöldek kezdeményezték még februárban. A két párt azt nehezményezte, hogy a rendszerben olyan információkat tárolnának, mint például a hitelkártya-adatokat, a repülőút során leadott különleges étel és ital kéréseket, hotellefoglalásokat, kocsibérléseket, e-mail címeket és telefonszámokat. Az FDP különösen azt kifogásolta, hogy az információk gyűjtésében gyakorlatilag nincs határ, illetve nem derült ki, hogy valóban miért is van szükségük a hatóságoknak ennyire személyes adatokra.

A Zöldek szerint az egész ötlet adatvédelmi és alkotmányossági szempontból teljesen elfogadhatatlan és nem lenne szabad, hogy ezeket az elképzeléseket biztonságpolitikai okokra hivatkozva megvalósítsák. "Az állam lett napjainkra a köztársaság legnagyobb adatgyűjtője. AZ üvegpolgár egyre inkább testet ölt és félő, hogy létrejön egy európai megfigyelési-ellenőrzési zóna. De nem minden intézkedést lehet elfogadtatni a terrorizmus ellenes harcra hivatkozva" - szögezte le Ernst Burgbacher, az FDP-frakció tagja.

Silke Stokar, a Zöldek képviselője is úgy vélte, hogy a tervek megvalósulása és a kockázati profilok készítése azt jelentené, hogy bárki repülési tiltólistára kerülhet és majd a titkosszolgálatok döntenek arról, hogy engedélyezik-e az utazásait. "Nem szeretném, ha ez megvalósulna Európában" - tette hozzá a politikus. Jan Korte, a Die Linke belpolitikai szakértője szintén azt hangsúlyozta, hogy már az európai-amerikai légiutas-egyezménnyel is számos ártatlan ember került az amerikai titkosszolgálatok karmaiba és amennyiben Frattini elképzelései valósággá válnak, akkor létrejön az európai megfigyelési állam panoptikuma.

Mint ismeretes, tavaly június végén állapodott meg az Egyesült Államok és az Európai Unió a légiutasok adatainak átadásáról. Az egyezményt az Európai Parlament leszavazta, az Európai Tanács viszont elfogadta. Ezután közölte Franco Frattini, az Európai Unió igazságügyi biztosa, hogy szeretné felgyorsítani az európai légiutas-adatbázis létrehozását, majd kiszivárgott az adatbázis tervezete, amely szerint az EU 13 évig őrizné meg a légiutasok adatait.

A részletek nyilvánosságra kerülése után az Európai Légitársaságok Szövetsége (AEA) azonnal tiltakozott a tervek ellen és jelezte: nem kérnek az adattárolásból.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások