Egy nukleáris kor küszöbén állunk

Egy nukleáris kor küszöbén állunk

2008. június 9. 09:18, Hétfő
A nagyhatalmak felesküdtek a magas olajárak ellen, a világ vezető hatalmai a fekete arany alternatíváit keresik.

A világ vezető hatalmait tömörítő G8-ak - Kínával, Indiával és Dél-Koreával kiegészülve - vasárnapi találkozójukon felesküdtek a magas olajár elleni küzdelemre. A nagyhatalmak energiaügyi miniszterei Japánban tartott találkozójukon arról határoztak, hogy az energiafelhasználás hatékonyságának növelésével, valamint az új energiaforrásokkal és technológiákkal kapcsolatos kutatások ösztönzésével próbálnak féket szabni az energiahordozó árfolyamemelkedésének. A politikusok egyúttal arról is határoztak, nyomást gyakorolnak az OPEC-re, hogy növelje a kitermelés mértékét.

A piac stabilitásának helyreállításával nem csak a kitermelésben és finomításban érdekelt társaságok, de az egyszerű fogyasztók is nyerhetnek - fogalmazták meg a világ olajfogyasztásának 65 százalékáért felelős országokat képviselő politikusok alapvetésüket. A 11 ország egyúttal az üvegházhatás elleni küzdelem hatásossá tétele érdekében arra szólította fel a piaci szereplőket, hogy a jelenleginél sokkal agresszívebb módszerekkel öszönözzék a megújuló és egyéb alternatív energiaforrások kihasználására irányuló projekteket.

A nyersolaj jegyzése mintegy 8 százalékkal, 138,5 dollárra emelkedett pénteken New Yorkban, megdöntve minden korábbi rekordot.A G8-ak - az Egyesült Államok, Oroszország, Japán, Németország, Franciaország, Olaszország, Kanada és az Egyesült Királyság -, olajfüggésük mérséklése érdekében, fokozott figyelemmel fordulnak újra az atomenergia felé, annak ellenére, hogy a vezető hatalmak képviselői között is megoszlanak a rendkívüli veszélyeket rejtő energiaforrás felhasználásával kapcsolatban a vélemények.

A Nemzetközi Energiahivatal múlt héten kiadott közleménye szerint a világnak 32 új reaktort kellene minden évben építenie egészen 2050-ig ahhoz, hogy 50 százalékkal mérsékelje az üvegházhatás fokozásáért felelős károsanyag-kibocsátást.A brit innovációért és befektetés-szabályozásért felelős miniszter szerint például a jelenlegi ábra azt mutatja, a világ egy nukleáris kor küszöbén áll, amely jó hatással lehet a világgazdaságra. Német kollégája - már csak hivatalból sem -ért vele egyet; Németország korábban úgy határozott, fokozatosan felszámolja atomerőműveit, és alternatív források után néz.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások