Olaszország: öt év börtön illegális lehallgatásokért

Olaszország: öt év börtön illegális lehallgatásokért

2008. június 10. 15:01, Kedd
Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök jelentősen módosíttatná a távközlési lehallgatásokra vonatkozó előírásokat és szigorúan büntetné az illegális akciókat.

Az új szabályozás szerint az illegális lehallgatásokat végzők vagy arra megbízást adó személyek akár öt év börtönt is kaphatnának, a megfigyelésekről részleteket közlő újságírókra pedig akár 3 év szabadságvesztést is ki lehet majd szabni. Ezenkívül az ügyészeket köteleznék arra, hogy egy akciót legfeljebb csak 3 hónapra engedélyezhetnének. Kivételt csak az azok esetek képeznének, amelyekben a gyanúsított maffiózó vagy terrorista. Az újságírókat informáló ügyészek szintén komoly, 2-től 6 évig terjedő börtönbüntetésre számíthatnának. A módosítócsomagot Nicolo Ghedini, Berlusconi ügyvédje és a Popolo della Liberta parlamenti szövetség képviselője készítette.

Az olasz miniszterelnök a lánya révén személyesen is érintett volt egy illegális lehallgatási akcióban. 2006 szeptemberében tartóztatták le Guiliano Tavarolit, a Telecom Italia egykori biztonsági főnökét, aki Pierguido Iezzivel, a Pirelli korábbi biztonsági főnökével és több rendőrrel közösen 1997 és 2006 között több ezer olasz állampolgár telefonbeszélgetéseit hallgatta le. A megszerzett információkkal politikusokat és gazdasági vezetőket zsaroltak. Az áldozataiktól összesen több mint 20 millió eurót szereztek ilyen módon. A megfigyelt személyek között volt Marina Berlusconi, a Fininvest konszern és a Mondadori kiadó vezetője, akit 2 héten át hallgattak le.

Berlusconi aligha felejtette el mindezt, így nem csoda, hogy közölte: minden eddiginél jobban kel védeni a magánélethez fűződő és a polgári jogokat. A tervezett változásokról az olasz kormány a következő ülésén dönt. Olaszországban számos komoly botrány volt már az illegális lehallgatások, illetve az ezekről kiszivárgott információk miatt. Berlusconi az ilyen eseteket szeretné megakadályozni a jövőben.

Gian Carlo Caselli ügyész ugyanakkor bírálta Berlusconi terveit, mondván a lehallgatások fontos eszköznek számítanak, de nem csak a maffia és a terrorizmus elleni harcban, hanem így derítettek fel számos vesztegetési ügyet is. Érdekesség, hogy tavaly robbant ki az a botrány, amely szerint a SISMI olasz katonai titkosszolgálat rendszeresen ellenőrizte a MEDEL nevű európai bírókat tömörítő szervezet és kereken 20 európai bíró, illetve ügyész e-mail forgalmát. Természetesen csak merő véletlen, hogy a megfigyelésekre a Silvio Berlusconi korábbi olasz miniszterelnökkel szemben megfogalmazott kritikák után került sor.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások