Alkalmas az élet számára a marsi talaj?

Alkalmas az élet számára a marsi talaj?

2008. június 29. 10:26, Vasárnap
Úgy tűnik, a Mars talaja elegendő tápanyagot tartalmaz az élet - vagy legalábbis némi zöldség - támogatására. A NASA Phoenix leszállóegységének előzetes elemzései szerint a bolygó talaja a vártnál jóval több lúgot tartalmaz.

A projekt tudósait saját bevallásuk szerint "megdöbbentette" a felfedezés, ami némi bizakodásra ad okot, már ami a marsi életet illeti. "Az élet alapvető követelményeit, tápanyagait találtuk meg, legyen az múlt-, jelen-, vagy jövőbeli" - mondta Sam Kounaves, a Phoenix küldetés vezető kémikusa, az Arizona Egyetem tudósa. Bár még több tesztet el kell végezniük, Kounaves szerint a talaj "nagyon barátságosnak tűnik, semmi nem utal arra, hogy toxikus lenne", így akár otthont is adhatna valamilyen primitív életnek, erre azonban jelenleg semmi sem utal.


"Ez az a talajtípus, ami nagy valószínűséggel még egy kiskertben is megtalálható - tudják a lúgos. Ebben például remekül megterem a spárga" - magyarázta. Amellett, hogy a vártnál sokkal kevésbé savas, a talajban magnézium, nátrium, kálium és más elemek nyomait is megtalálták. "Mindannyian megdöbbentünk az adatok láttán" - hangoztatta Kounaves.

A mérések egy köbcentinyi anyagon alapulnak, amit a Phoenix robotkarja vájt ki a talajból, 2,5 centiméter mélyre merítve lapátját. A mintát "nedves kémiai" technikával tesztelték, ami földi vízzel elegyíti a mintát, majd felhevíti az egység nyolc égetőkamrájának egyikében. A pH elemzés szerint a minta pH értéke 8 és 9 között van, 7-nél semleges, alatta az oldat savasnak minősül, míg a 7 feletti pH azt jelenti, hogy lúgos. A legtöbb növény az 5,5-7 közötti értékeket kedveli, de vannak, amik kifejezetten a lúgos - lásd spárga - és kifejezetten a savanyú talajt preferálják.

Múlt héten a küldetés tudósai megerősítették, hogy vízjeget találtak, a Phoenix azonban mindeddig nem észlelt szerves szénre utaló jeleket, ami nélkülözhetetlen eleme az általunk ismert életnek. "Összességében egy földi talajra bukkantunk, leszámítva a szerves anyagokat" - foglalta össze az előzetes tapasztalatokat Kounaves.

Egy másik kísérlet, ami egészen magas hőmérsékletre hevítve a talajmintát felszabadította a benne rejlő gázokat, vízpárát is észlelt, ami azt jelzi, hogy egykor víz is érte a talajt, tette hozzá William Boynton, az Arizona Egyetem elemzést végző TEGA műszeréért felelős tudósa. A kutatók nem adják fel a reményt, hogy szerves szenet találjanak, legközelebb jóval mélyebbről vesznek talajmintát.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások