A napenergia viszi fel a sivatagok árát

A napenergia viszi fel a sivatagok árát

2008. július 18. 10:16, Péntek
Egyszer minden viccről kiderül, hogy mégsem vicc: aki azt gondolta, hogy csak a bolondnak éri meg sivatagi területet vásárolni, az téved.

A napenergia rentábilissá váló felhasználása miatt egyre nagyobb a kereslet a sivatagi területekre, ugyanis ilyenekre lehet telepíteni a Nap hőjét kihasználó naperőműveket - derül ki a Fortune összefoglalójából. Az elmúlt egy-két évben nagy cégek és start-up vállalkozások, amerikaiak és a napenergia hasznosításában messze előttük járó izraeliek, németek, valamint különféle nemzetiségű spekulánsok igyekeznek helyet szerezni fejlesztéseiknek az Egyesült Államok sivatagos délnyugati területein.

A Mojave-sivatagban a legerősebb a harc, ahol a szövetségi kormány kezében vannak a naperőművek számára legalkalmasabb területek. Ezen a vidéken húsz hónappal ezelőtt mindössze öt beadvány feküdt a hivatalok asztalán, amelyekben ilyen projekthez igyekeztek területet szerezni a beruházók, míg ma 104-gyel bíbelődik a bürokrácia. Az igényelt földterület közel egymillió hold (400 ezer hektár), amelyen 60 gigawattnyi energiát állítanának elő. (Kalifornia állam manapság évi 33 gigawatt kapacitást köt le évente.)

A magántulajdonban lévő földek ára a néhány évvel ezelőtti 500 dollár/holdról tízezerre ugrott, ám a megújuló energiaforrások iránti igény olyan erős a környékbeli szövetségi államokban, hogy megéri a földvásárlás. Becslések szerint 2020-ra több tíz milliárdos biznisz lesz a napenergia-hasznosítás. Mindezek útjába legfeljebb egy sajátos konfliktus állhat. A környezetvédők nagy álma a tiszta energia előállítása, amit elsősorban a napenergia teljesíthet, ám a sivatagban olyan állatok, például teknősök élnek, amelyek élőhelyét veszélyezteti a nagy erőmű-építési boom. Már dúl a vita, szabad-e ez utóbbi kedvéért bántani a teknősöket.

A legnagyobb földvásárlók egyike a titokzatos Solar Investments alap. Bár a Goldman Sachs nem kommentálja az információt, úgy tudni, hogy a befektetési bank leányvállalatáról van szó. A Solar Investments már 2006-ban elkezdett földeket venni az ígéretes térségben, mivel azonban nem valószínű, hogy a Goldman emberei konyítanak a napenergia-technikához, nyilvánvaló, hogy továbbértékesítési, lízingelési célok vagy közös vállalkozások létrehozásának szándéka van - ha tetszik, ha nem - az ingatlanspekuláció mögött.

Kétféle technológia létezik egymás mellett a napenergia hasznosításában. Az egyiknél tükrökkel gyűjtik össze és erősítik fel a napsugarakat, amivel végső soron vizet forralnak. Ez hajtja meg az áramfejlesztő generátorokat. A másik megoldás a napelemek alkalmazása, amelyek közvetlenül alakítják át a napfényt elektromos energiává. A Mojavéban 105 ezer holdat vásárolt az utóbbit alkalmazó kaliforniai OpiSolar, amelyre kilenc gigawatt (!) naperőmű-kapacitást akar telepíteni. (Az 1860 megawatt kapacitású Paksi Atomerőmű Magyarország áramfogyasztásának több mint egyharmadát képes előállítani.) Ez hihetetlenül sok, de állítólag megvan hozzá a saját speciális technológiájuk.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások