Elkészült az ikermagos Intel Atom

Elkészült az ikermagos Intel Atom

2008. szeptember 22. 22:10, Hétfő
Az Intel bejelentette, hogy elkészültek a netbook megoldásokban gyorsan slágertermékké vált Atom processzor ikermagos változatával, azonban arra figyelmeztetnek, hogy a fejlesztést nem ilyen készülékekbe szánják.

Az Atom 330 jelzéssel piacra kerülő chip elődjéhez hasonlóan 1,6 GHz-es órajelen fut, 45 nanométeren készül, immár két magot tartalmaz, illetve támogatja a 667 MHz-es DDR2 memóriát. Ami a fogyasztást illeti, továbbra is meglehetősen kedvező mutatókat vonultat fel az Intel fejlesztése, hiszen még a két maggal is mindössze 8 wattot igényel (a hivatalos adatok szerint). Mindez várhatóan nagy érdeklődést vált ki majd a gyártók részéről.

Jól jellemzi ezt az érdeklődést, hogy egyes cégek, mint például a brit Tranquil PC, már most rendeléseket vesz fel néhány megoldásra, amelyben a vadonatúj chip szerepel majd. A többiek nyilván a közvetlen előd processzorhoz hasonlóan elsősorban netbook és nettop készülékekben szerepeltetnék az új jövevényt, érdekes módon azonban az Intel most kifejezetten arra hívta fel a figyelmet, hogy ezen fejlesztéseket nem éppen ilyen mobil megoldásokba szánják. Minden bizonnyal azért szánták el magukat erre a kijelentésre, mert az AMD a lassan ősrégi Athlon processzorokkal mutatja meg az Atom valódi helyét (azaz gyakorlatilag lemossa a pályáról a chipeket teljesítményben), ami a jóval magasabb fogyasztás ellenére is komoly érv lehet.


Ez persze nyilván nem fogja visszatartani a netbook szegmens iránt érdeklődő laptopgyártókat, hiszen ha nekik megfelelt az egymagos változat is, nem kérdés, hogy az ikermagos példányokat még szívesebben fogadják. Ebben az ár is segíthet, hiszen ez az indulás pillanatában (ezer darabos megrendelés esetén) alig 40 dollár, amivel az Atom 330 az Intel legolcsóbb ikermagos chipje. A fejlesztés egyébként két változatban elérhető, egyrészt a 945GC Express chipkészlet részeként (amely integrált grafikus vezérlőt is magába foglal), illetve a Little Falls2 alaplapok komponenseként.

Nem kérdés tehát, hogy a netbook megoldások jó része tartalmazza majd a chipet - az viszont korántsem biztos, hogy ezek a megoldások meddig számítanak majd slágernek a vásárlók körében.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások