Vizuális feladatokat fejtettek meg makákók

Vizuális feladatokat fejtettek meg makákók

2008. november 4. 10:01, Kedd
A majmokkal és számítógépekkel végrehajtott tesztek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a tudósok megértsék, miként működik a figyelemfelkeltés folyamata.

A vizuális figyelmet egyaránt befolyásolja és irányítja az akarati tényező, illetve a reflexek - derítették ki német kutatók makákókkal elvégzett kísérletei. Jó példa a figyelemre, hogy amikor valaki egy meghatározott tárgyat keres, akkor hajlamos más objektumokat figyelmen kívül hagyni. Ezzel szemben a markáns környezeti hatások és események, például egy közelgő jármű azonnal, reflexszerűen magára vonja a figyelmünket. "Mind a két folyamat különböző idegi mechanizmusra vezethető vissza" - jelentette ki Stefan Treue, a göttingeni Német Főemlőskutató Központ igazgatója.

A tesztek során a német orvosok a makákókat addig oktatták, amíg képessé nem váltak arra, hogy elvégezzék a számítógép monitorán felvillanó vizuális feladatokat. Az állatok megtanulták, miszerint csak meghatározott dolgokra és tárgyakra figyeljenek oda, illetve hogy csak akkor nyomjanak meg egy gombot, hogy ha valami változást tapasztaltak. A kutatók azt vették észre, hogy a majmok a reflexszerű reagálása a folyamatokra általában egy tizedmásodperccel gyorsabb volt, mint amikor a reakciót az akaratuk váltotta ki.

"A figyelmet ma egy szintre helyezik a teljesítménnyel, emiatt különösen fontos ennek a területnek a vizsgálata. Ki kell derítenünk azonban, hogy egy adott esetben fiziológiai vagy pszichológiai problémáról van-e szó?" - tette hozzá a göttingeni neurológus. "A főemlősöket és különösen az emberszabású majmokat általában akkor vizsgáljuk meg, ha a más kísérleti állatokkal végzett kísérletek során nem kapjuk meg a szükséges eredményeket. Különösen igaz ez a fertőző betegségek, például az AIDS, a himlő, a BSE, illetve az agy- és a viselkedéskutatás esetében " - mondta végül Stefan Treue.

Érdekesség, hogy a Göttingeni Egyetem Kutatólaboratóriumának munkatársai tavaly egy olyan robotot alkottak meg, amely "ösztönösen" alkalmazkodik az ismeretlen terephez, olyan folyamatokat aknázva ki, melyek az állatok mozgását jellemzik.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások