Gyerekeket is megfigyeltetett a Deutsche Telekom?

Gyerekeket is megfigyeltetett a Deutsche Telekom?

2008. november 21. 05:27, Péntek
Lassan egy dél-amerikai szappanoperához kezd hasonlítani a német konszern megfigyelési ügye. Az életnél azonban tényleg nincs jobb forgatókönyvíró.

Nem túlzás azt állítani, hogy a Friedrich Apostel, az ügyben nyomozó főügyész által közölt legújabb fejlemények valósággal sokkolták a német közvéleményt. "Nem tudom kizárni annak a lehetőségét, hogy még több megfigyelt személy neve és telefonszáma fog kiderülni. Eddig ugyanis csupán a birtokunkban lévő adatok 10, maximum 20 százalékát dolgoztuk fel, vagyis mindez még csak a jéghegy csúcsa" - jelentette ki a főügyész.

A Handelsblatt német gazdasági napilap birtokába került lista szerint a megfigyelési ügy valóban minden határt túllépett. Kiderült például, hogy a német távközlési konszern munkatársai minden józan ésszel fel nem fogható forrást is igyekeztek lehallgatni, illetve lenyomozni, akik valójában soha nem kerülhettek szóba "információ-kiszivárogtató személyekként". Ebbe a kategóriába tartoznak két felügyelőtanácsi tag gyermekei is. Kérdés, hogy a néhány éves csemeték vajon milyen fontos információk birtokában lehettek a megfigyelést elrendelő vezetők szerint, amely indokolta a lehallgatásukat?

A 55 nevet felsoroló listán megtalálható még a T-Online akkori szóvivőjének, valamint három titkárnőnek a neve is. Utóbbiak egyike pont annak a Kai-Uwe Rickének a beosztottja volt, aki a jelenlegi ügy egyik fő gyanúsítottja. Az ügyészeknek egyelőre fogalmuk sincsen arról, hogy az ellenőrizendő személyeket milyen szempontok alapján választották ki. A legtöbb áldozat, 55-ből 22 ember a Ver.di Szakszervezeti Szövetség, illetve az üzemi tanácsok volt vagy jelenlegi munkatársa.

Az ügyészség jelenleg nyolc személyt gyanúsít az akció elrendelésével, illetve a végrehajtásával. Köztük van Ricke, a DT akkori elnökségének vezetője és Klaus Zumwinkel, a konszern felügyelőtanácsának egykori elnöke, valamint a vállalat biztonsági részlegének három munkatársa, két T-Mobile alkalmazott és egy külső cég. A lehallgatási botrány május végén robbant ki, amikor kiderült, hogy az elnökségben és a felügyelőtanácsban lévő kiszivárogtatások megelőzésére és felderítésére 2005-ben és 2006-ban a német konszern adatokat gyűjtött vezető munkatársairól és riporterekről. Az akciók fedőneve Clipper és Rheingold volt.

Később bebizonyosodott, hogy már 2000 óta voltak megfigyelések és nemrég vált ismertté, hogy a cég korábbi vezetői megfigyeltettek 55 személyt, köztük 7 újságírót, Michael Sommert, a Német Szakszervezeti Szövetség vezetőjét, az üzemi tanácsok tagjait és Frank Bsirskét, a Ver.di elnökét is.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások