Új digitális másolásvédelmi alternatívák

Új digitális másolásvédelmi alternatívák

2008. november 24. 18:03, Hétfő
Brit kutatók olyan megoldásokat fejlesztettek ki, amelyekkel kiválthatók a digitális másolásvédelmek. Az alternatív technikák egyaránt alkalmazhatók zenei fájloknál, videóknál és egyéb tartalmaknál, például szöveges dokumentumoknál.

A szakemberek célja az volt, hogy az alternatív védelmi rendszerekkel csak a másolatok további terjesztését és haszonszerzés céljából való értékesítését akadályozzák meg, ne magukat a letöltéseket. A digitális másolásvédelmekkel szemben az új eljárások nem a kópiák elkészítését nehezítik meg, hanem azt, hogy a fájlokat egyszerre több készülékre is át lehessen tölteni, illetve azokon le lehessen játszani. Rayna és kollégája, Ludmila Striukova az új DRM-alternatívákat az International Journal of Intellectual Property Management aktuális számában ismertették.

"A DRM-megoldások egyébként sem képesek teljesen megakadályozni az illegális másolatok elkészítését és a fájlcserélés folyamatát, ráadásul komoly adatvédelmi aggályokat vetnek fel és akadályozzák a legális kópiák létrehozását is. A feltört adatok megtalálják az útjukat a megfelelő platformokhoz. Mi a letöltött fájlok illegális terjesztését szeretnénk megnehezíteni a felhasználók számára" - érvelt az új technikák mellett Thierry Rayna, a Londoni Imperial Collegenél működő Internetközpont munkatársa.

Az egyik lehetséges megoldás, hogy minden digitális terméket egy különleges kóddal látnak el és ezáltal védenek. A kód a letöltést nem, csak azt akadályozza meg, hogy a fájlt egyszerre több eszközre is felmásolják. "Vagyis a felhasználó a saját készülékeire felmásolhatja a videót vagy a zeneszámot és azokat meg is nézheti vagy hallgathatja, de más berendezéseire már nem teheti fel. Mivel csak a kód van, ezáltal ez a védelem teljesen anonim" - mondta Rayna.

A másik elképzelés, hogy egy olyan algoritmust hoznak létre, amely a tetszési index alapján, a tesztidőszak leteltét követően megállapítja a vásárló által fizetendő árat. Vagyis, ha valaki tízszer tölt le egy fájlt, akkor többet fizet, mint ha valaki csak egyszer teszi ezt. Ezenkívül díjaznák a személyes adatok és a felhasználói szokások megosztását is. A megoldás egyaránt használható játékok, szoftverek, filmek és dalok esetében. "A célunk egyszerű: akinek megtetszik egy termék, az fizessen is érte. Aki viszont alig vagy egyáltalán nem hallgat meg egy zeneszámot, annak nem is kellene annyit fizetnie, mint egy tucatszor letöltött dalért. A megoldásból profitálhatnának a tartalomszolgáltatók is" - tette hozzá a szakember.

Kérdés persze, hogy miként vélekednek majd az új technikáról a tartalomszolgáltatók, a kiadók, az alkotóművészek és nem utolsó sorban a felhasználók.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások