Itt az ideje a robotetika kidolgozásának

Itt az ideje a robotetika kidolgozásának

2008. december 21. 15:49, Vasárnap
Noel Sharkey professzor elkötelezett a robotok terjedése mellett, nem érdeklik a végítélet-forgatókönyvek, sokkal inkább az emberek általi alkalmazások aggasztják.

A robotok gyermek- és az idősgondozásban egyre növekvő alkalmazása miatt sürgősen ki kell alakítani a szabályozással kapcsolatos etikai irányvonalakat, szorgalmazza egy brit robot szakértő. Noel Sharkey a Sheffield Egyetem számítástechnika tudományi tanszékének professzora a Science magazin december 19-i számában adott hangot véleményének.

Sharkey szerint a robotok mindennapos alkalmazásának töretlen növekedése előre nem látott kockázatokat és etikai problémákat támaszthat. A professzor konkrétan a "sebezhető csoportokra", mint a gyerekekre és az idős korosztályra gyakorolt hatásai miatt aggódik. Ha nálunk még ismeretlennek is számít a robotok ilyen jellegű alkalmazása, egyre több országban kezdenek elterjedni a gondozó robotok. Japánban és Dél-Koreában legalább 14 cég foglalkozik gyermekgondozó robotok kifejlesztésével, figyelmeztet Sharkey professzor, feltéve a kérdést, vajon nem vezet-e mindez a két korosztály elhanyagolásához és társadalmi kirekesztéséhez.

Emellett a gyerekekre is nagy hatást gyakorolnak a gépek, a ma iskoláskor felé tartó generáció számos tanulmány szerint sokkal jobban kedveli a robotokat a játékmackók helyett és hamar kötődés fejlődik ki bennük a gép iránt. Ez rövid távon nem jelent problémát, "a gyermek kellemes és szórakoztató élményt szerez, ami érdeklődést és kíváncsiságot ébreszt benne", vallja Sharkey. Ugyanez jellemzi a számítógépes játékokat is, melyek a gyerekek számára kikövezik a gép használata előtti utat.

A ma már mindenhol megtalálható számítógép rövid távon fejleszti a gyermeket, hosszú távon az internettel megfűszerezve azonban függőséghez vezethet, ami a társadalmi kapcsolatok rovására mehet. Az alapelv a gondozó robotoknál egészen más, a hatás összességében azonban hasonló lehet. Azok a gyerekek, akikre robotok vigyáznak, hosszútávon egészen biztos hogy pszichikailag is megszenvedik az emberi kapcsolat hiányát. Fiatal majmokon elvégzett kísérletek arra utalnak, hogy a robotok gondozására bízott egyedek felnőve képtelenné váltak más majomtársaikkal foglalkozni és szaporodni, taglalta Sharkey.

Emellett számos "idősgondozó" robot is létezik, melyeket szintén széles körben használnak a fejlett országok otthonai és intézményei egyaránt. Ilyen a szintén japán fejlesztésű My Spoon, ami automatikusan eteti az idős embereket, valamint egy robotfürdőkád, ami a fürdetés tevékenységét vállalja át az emberi gondozóktól. A professzor nem feledkezett meg az egyre növekvő számú katonai robotokról sem, melyek már túlnőttek a bombakeresés és hatástalanítás feladatkörén, helyette automatikusan megkeresik a célpontot és emberi közreműködés nélkül képesek likvidálni azokat. "Egyre nőnek az etikai problémák, mivel nincs olyan számítási rendszer, ami egy közelharci helyzetben különbséget tudna tenni a harcolók és az ártatlanok között" - mondta.

Az árak 1990-es évekhez viszonyított 80 százalékos visszaesésével a robotok kereskedelmi értékesítése robbanásszerű növekedésen ment át a 21. században, az értékesített darabok 2008-ban elérték a közel 5,5 milliós számot, míg az elkövetkező két évre az előrejelzések 11,5 millióról szólnak, azaz megduplázódik a mindennapi élet részévé váló robotok mennyisége.

"Példátlan mennyiségben érkeznek életünkbe" - összegzett Sharkey, aki szerint a nemzetközi testületek által lefektetett etikai szabályok nélkül a robotok kontrollálása kizárólag az iparágra, az elfoglalt szülőkre és a hadseregre marad, szociálisan nézve pedig egyik sem túlságosan kecsegtető. A tudós Bill Gates szavait idézte, mondván a robotok ugyanolyan terjeszkedést fognak véghez vinni az elkövetkező néhány évben, mint amit a személyi számítógépek már véghez vittek az elmúlt években. "Az internet használat hirtelen megugrása is felkészületlenül érte a társadalmat, nem lenne jó ha a robotok esetében is ez történne" - hozott fel egy másik példát Sharkey. "A legjobb, ha már most, a tömeges elterjedés előtt felállítjuk a szükséges etikai irányvonalakat. Mindezt nemzetközi szinten kell megtenni még azelőtt, hogy a ezek az irányelvek maguktól alakulnának ki."



Sharkey professzor a fentiek mellett teljes mértékben elkötelezett a robotok terjedése mellett, 30 éve tanulmányozza a területet és folyamatosan hangsúlyozza a robotok hasznát a gyógyászatban és az emberek számára veszélyeket hordozó munkákban. Az olyan szituációk hallatán, melyek például Asimov "Én, a robot" című könyvében, vagy a Terminátor filmekben megjelennek, csupán megvonja a vállát, szerinte ilyen végítélet, vagy az ember-robot kapcsolat forgatókönyvek nem jöhetnek létre, kár túl sok szót vesztegetni rájuk.

"Nem aggódok amiatt, hogy a robotok átvennék az irányítást. Ezek csak buta gépek számítógépekkel és szenzorokkal felszerelve, melyek nem gondolkoznak önállóan, bármit sugall is a tudományos fantasztikum" - összegezte nézeteit. "Engem a robotok emberek általi alkalmazása aggaszt, nem maguk a robotok."

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások