Bushtól vár segítséget a NASA-hacker

Bushtól vár segítséget a NASA-hacker

2009. január 20. 08:14, Kedd
A kiadatást elkerülni vágyó brit hacker védői abban reménykednek, hogy a leköszönő amerikai elnök adhat felmentést a vádak alól. A váltást követően pedig Obama közbeavatkozása jelenthet újabb esélyt.

Arról már a múlt héten beszámoltunk, hogy Gary McKinnon, az amerikai katonai és kutatási hálózatok feltörésével vádolt brit hacker hazájában ismerné be bűneit, hogy ezzel is elkerülje a kiadatást, és jóval enyhébb büntetéssel szembesüljön. Ezzel egy időben azonban védői minden egyéb lehetőséget megpróbálnak kihasználni, ebben pedig az amerikai elnökváltás is jól jöhet számukra.

Bevett gyakorlat a tengerentúlon, hogy a leköszönő elnök számos korábban elítélt személynek ad felmentést, mintegy utolsó jótéteményként. Ily módon halálraítéltek kerülhették el a villamosszéket, illetve számos egyéb elítélt büntetése csökkent jelentős mértékben. McKinnon védői most azt szeretnék elérni, hogy George W. Bush ejtse a korábban felhozott, rendívül komoly vádakat (minden idők legnagyobb katonai hackertámadása), ezzel lezárva a tulajdonképpen még el sem indult ügyet. Korábban ugyan már megpróbálkoztak ezzel, ám akkor elutasításra találtak, mégpedig azon az alapon, hogy a hacker nem amerikai állampolgár. Most viszont a brit külügyminiszterhez fordultak, hogy járuljon közre az ügyben.

A kedden esedékes beiktatást követően pedig Barack Obama jelenthet reményt számukra, aki szintén megváltoztathatja az amerikai álláspontot - igaz, azt nem tudni, hogy a újdonsült elnöknek mi a véleménye az ügyről. Azt viszont elmondhatjuk, hogy a szigetországban egyre többen támogatják a per helyi lebonyolításának ötletét: a napokban az ellenzék prominens személyiségeiből álló árnyékkormány igazságügyi minisztere nyilatkozott a témában, kihangsúlyozva, hogy a tárgyalásra a hacker hazájában kellene sort keríteni.

David Burrowes elmondta, hogy a kiadatást mindenképpen el kellene kerülni, és a brit jogszabályok alapján kellene felelősségre vonni McKinnont - ez pedig nyilván jóval enyhébb ítéletet eredményezne, mint az amerikai változat.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások