Jimmy Wales - reálisan a Wikipediáról

Jimmy Wales - reálisan a Wikipediáról

2009. február 20. 19:04, Péntek
A Wikipedia alapítója 42 éves és elvileg minden oka meglenne arra, hogy kényelmesen hátradőljön és ne foglalkozzon semmivel. De akkor az nem Jimmy Wales lenne.

"Amikor egy felhasználó egy könyvtárba látogat, nem mindig csak a Wikipedia-szerű enciklopédiákra kíváncsi, hanem érdeklik a humoros vagy a politikai művek, programok is. Ezek azonban olyan dolgok, amelyeknek nincs keresnivalójuk a Wikipediában, viszont helyet kaphatnak a Wiki-modellben. Így bárki nyilvánosságra hozhatja a jövőben a humoros, politikai vagy más tartalmú bejegyzéseit. Erre kiválóan alkalmas lesz a Wikia." - mondta Wales.

Jó példa a humoros oldalakra az Uncyclopedia, amely a népszerű lexikon egyfajta paródiájának fogható fel. Külsőre ugyanúgy néz ki, mint a Wikipedia, viszont a bejegyzések gegek, így a látogatóknak öröm a tartalmak megtekintése. Egy másik terület a Wikia Green, ahol kizárólag a környezetbarát életmódról olvashatnak az emberek. Az oldal célja, hogy nevelje a felhasználókat. Minden a szabad licencek ötletén alapul.

"De említhetném a Wikianswerst is, amely most már német nyelven is elérhető. Ennek az volt az alapötlete, hogy az emberek kérdéseket tesznek fel és gyors válaszokat szeretnének kapni. Ezen a honlapon senkinek sem kell regisztrálnia magát, a bejegyzések szintén szabad licencek alá tartoznak. Így minden tartalom örökre az online közösségé és nem pedig mondjuk egy konszerné" - jelentette ki a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott exkluzív interjújában Jimmy Wales.
-- A szakember elmondta, hogy az a legfontosabb különbség más szolgáltatásokkal szemben, hogy a szerkesztői felelősséget az internetes közösség kezébe helyezik. Az elképzelés az volt, miszerint hagyni kell az embereknek, hogy megnyithassák a kereséseket a nyilvános párbeszéd előtt. Amennyiben ez megvalósul, a közösségé az ellenőrzés. "A tudáshoz való hozzáférés alapvető emberi jog. Azt vettem észre, hogy egyre több olyan ország, például Kína, nyitott erre, amelyek korábban éltek a cenzúrázási módszerekkel. Azonban ezeknek az államoknak be kellett látniuk, hogy az internetet lehetetlen cenzúrázni. Ráadásul sok kormány felismerte, hogy az online cenzúra nem egy hasznos eszköz az információs folyam ellenőrzésére" - nyilatkozta a Wikipedia alapítója.

"A Wikipedia tudományos felhasználásáról pedig a következőt gondolom. Nem hiszem, hogy egy akadémiai munkában forrásként kellene szerepelni egy enciklopédiának. Ezeket a műveket ugyanis nem ezért hozták létre, még akkor sem, hogy ha tudom, hogy sok diák rendszeresen használja a Wikipediát. Azonban ha egy bejegyzés magas színvonalú, még akkor is csak legfeljebb a témába való bevezetésre alkalmas" - szögezte le végül Jimmy Wales.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások