Közeledik a Core 2 korszak vége

Közeledik a Core 2 korszak vége

2009. május 15. 15:22, Péntek
Legalábbis így értelmezik internetes források az Intel lépését, amelynek értelmében visszavonul a csúcskategóriába, fanatikusoknak szánt chipkészletük. A cég tagadja, hogy gond lenne a Core i7 memóriavezérlőjével.

Az X-bit Labs arról számolt be, hogy a gyártó bejelentette az Intel Desktop Board DX48BT2 nevű alaplapok nyugdíjazását, amelyekből július 1-én veszik majd fel az utolsó megrendelést, októberig pedig minden korábban bejelentett igényt kielégítenek. Ez azt jelenti, hogy a cég saját csúcskategóriás fejlesztését vonja ki a piacról, amely nagy valószínűséggel a Core 2 korszak végének kezdetét is jelzi.

Az X48 chipkészletre épülő alaplapok minden, LGA775 foglalatba illeszkedő Core 2 chipet támogattak, akár 1600 MHz-es rendszerbusszal, kétcsatornás DDR2 memóriavezérlővel, valamint legfeljebb két ATI Radeon grafikus kártyával, amelyek természetesen CrossFire módban működhettek együtt. A lépés persze nem jelenti, hogy a jelenleg kapható, a vásárlók által nagyon is kedvelt P45 és G45 chipkészletek is visszavonulnak, hiszen a Core 2 chipek egyelőre túlsúlyban vannak a piacon - mégis, mindez az első lépés lehet az új generáció hatalomátvételéhez vezető úton. A Core 2 családnak nincs miért szégyenkeznie: a sorozat visszaszerezte az első helyet gyártójának, megelőzve az AMD túlzott megerősödését (amiben az Európai Bizottság szerint egyéb manőverek is szerepet játszottak).

A Core i7 chipek kapcsán érdekes jelentések láttak napvilágot szerdán, amelyek szerint a processzorok hibás memóriavezérlővel érkeznek, így csak a lassabb DDR3 memóriamodulok kezelése megoldott. Az Intel ezt most tagadta, kiemelve, hogy még a hivatalos specifikációban említett moduloknál gyorsabb példányokkal is megbirkóznak a processzorok, így például eddig nem jelentkezett semmilyen probléma az 1600 MHz-es DDR3 memóriák használatakor. Egyes gyártók még a nem szabványosított, 2000 MHz-en futó modulokat is hajlandók leszállítani ezen chipekhez, amelyek az Intel szerint szintén nem okoznak gondot.

A cáfolat egyben megemlíti, hogy a háromcsatornás felépítésnek köszönhetően a sávszélesség még az 1066 MHz-es modulok esetén is nagyobb, mint a kétcsatornás, 1333 MHz-en futó modulok használatakor. Arról nem esett szó, hogy az eredeti jelentésekben a Core i7 chipeknél milyen arányban jelentettek gondokat.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások