Egyre népszerűbbek az online polgárőrségek

Egyre népszerűbbek az online polgárőrségek

2009. augusztus 14. 00:21, Péntek
Az Egyesült Államokban egyre több az olyan kis közösség, amelynek tagjai e-mailek, a Twitter vagy éppen blogok segítségével tájékoztatják egymást a közelükben felbukkanó gyanús személyekről vagy éppen körözött bűnözőkről.

A tengerentúlon napjainkra teljesen elfogadottá vált, hogy egymással összeköttetésben lévő internetes polgárőrségek segítik a hatóságok munkáját. Amint egy "hobbidetektív" bármilyen gyanús tevékenységet vagy embert észlel a környezetében, azonnal értesíti elektronikus levél, tweet-üzenet vagy SMS útján a közvetlen szomszédait. Atlantában a Safe Atlanta for Everyone program egyik tagja a következő bejegyzést tette: "Fekete férfi; sötét napszemüveget, baggy-jeanst, kék sapkát és sárga-fekete esőkabátot visel; hamis címet adott meg és most a szomszéd kertjében tartózkodik."

Az USA-ban ezek a polgárőri kezdeményezések virágkorukat élik , különösen azért, mert az emberek nem igazán bíznak a hatóságok eredményességében és gyorsaságában, valamint mert sok helyen hiány van rendőrökből. A National Sheriffs' Association nevű szervezetnél jelenleg már több mint 20 000 ilyen polgárvédelmi csoport, úgynevezett Block Watch Groupot regisztráltak. Összehasonlításul: négy évvel ezelőtt még csak 5000 csoport működött. Ezek az önkéntesekből álló csapatok általában szorosan együttműködnek a helyi rendőrséggel, amely gyakran részt is vesz a képzésükben.

Európában ugyanakkor ezek a kezdeményezések még általában csak a polgárőrségekre korlátozódnak. Ez az európai gondolkodásmódban is keresendő. A kontinensünkön ugyanis a hatóságok nem igazán szeretik, hogy ha a rendőri munkát nem a rendőrség végzi el. Vannak ugyanakkor különböző tájékoztató programok civileknek és a hivatalok igyekeznek szorosabb kapcsolatot kialakítani az állampolgári szerveződésekkel.

A bécsi Speising városrészben például sikeres az - amerikai kezdeményezéshez hasonló elven működő - Pro Nachbar projekt. Mióta elindították a programot komoly mértékben csökkentek a környéken a betörések. Az információ- és tapasztalatcserére általában e-mailben, valamint a heti találkozókon kerül sor és ezeken rendszeresen részt vesznek a helyi rendőrség képviselői is.

Wolfgang Kahl, a Német Bűnmegelőzési Fórum Alapítvány munkatársa szerint a civilek is alkalmasak ilyen feladatok elvégzésére, többek között járőrözésre és az általuk tapasztalt gyanús tevékenységek jelentésére. Mindez hatékony hozzájárulás lehet a bűnözés elleni harchoz. Azonban fontos, hogy ez a tevékenység kizárólag a hatóságokkal szoros együttműködésben valósulhat meg. "Ebben a kérdésben kettős a véleményem. Egyrészt mindenkinek joga megfigyelni bizonyos eseményeket és a gyanús helyzeteket jelenteni a hatóságoknak. Ugyanakkor néhány hobbirendőr néha túllő a célon" - közölte a szakember.

Az Egyesült Államokban a polgári védelmi szervezetek 2006-ban harcot hirdettek a pedofília ellen és Kaliforniában egy teljes pedofilhálózatot sikerült felszámolni a Perverted Justice nevű gyermek- és ifjúságvédelmi csoport munkatársainak segítségével. A módszer, illetve a pellengérre állítás modern formája Európában is terjed. Nagy-Britanniában pedig öt pedofil férfi fotóját tették közzé egy honlapon.

Azt ugyanakkor sok szakértő hangsúlyozta, hogy a bizonyos esetekben önbíráskodásba átcsapó megoldások sem jelentenek megoldást a problémára. Ráadásul van még egy gond: ha a pellengérre állítottról utólag kiderül, hogy mégsem pedofil, utána egy életen át rajta marad a szégyenbélyeg és pokollá válhat az élete.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások