4 nm-es gyártástechnológiát céloz meg az Intel

4 nm-es gyártástechnológiát céloz meg az Intel

2009. augusztus 24. 14:06, Hétfő
Az Intel közzétette távlait terveit, ebben pedig nemcsak a 22 nanométeres csíkszélességre történő váltás, hanem a további fejlesztések is szerepelnek: 2022-re egészen 4 nanométerig jutnának el.

Kínai források számoltak be elsőként a hírről, miszerint a processzorgyártó egy Japánban megrendezett kivételes találkozón ejtette el távlati terveit, ebben pedig szerepelnek a fontosabb gyártástechnológiai változások, újítások, egészen a 2022-ig terjedő időszakra nézve. A PC Watch (amely teljesnek mondható listával is szolgál a cég jelenlegi kínálatát illetően) egy képpel egészítette ki a beszámolót, ezen pedig jól láthatók a nagyobb mérföldkövek.

Jól látható, hogy a jövőre esedékes újabb váltás, amely a 32 nanométeres processzorok megjelenését eredményezi majd, két évig húzza csak, 2012-ben ugyanis már érkeznek a 22 nanométeren készülő utódok, 2014-ben pedig a 16 nanométeres csíkszélességet szeretnék elérni. A listán végighaladva egyértelmű, hogy az Intel a jelenlegi ütemet szeretné tartani a jövőben is, amely újabb gyártástechnológia bevezetését jelenti minden második évben. Azt még nem tudni, hogy ez mennyire lesz tartható, pláne, hogy elfelejtették közölni a felhasználandó anyagok listáját, az ambíciózus tervek között azonban a 4 nanométeres csíkszélesség elérése is szerepel, ezt pedig 2022-re valósítanák meg.

Az már egyértelműbb, hogy mi következik majd az év végén, illetve 2010 elején, így ezen érdemes még egyszer végigfutnunk. A Westmere architektúra részeként megjelenő első 32 nanométeres chipek a laptopokba (Arrandale) és asztali számítógépekbe (Clarkdale) kerülnek majd, ikermagos felépítéssel és integrált grafikus vezérlővel, amely a cég szerint javuló sebességet és kedvezőbb fogyasztást jelent - ehhez beépített memóriavezérlő és 4 MB gyorsítótár csatlakozik majd. Ahogy az a hivatalos blogban is olvasható, ezen fejlesztések a Core i3, i5 és i7 néven jelennek majd meg, és míg maguk a processzorok 32 nanométeren készülnek, az integrált grafikus vezérlő még 45 nanométeres lesz.

A szeptemberben esedékes IDF-en ezen processzorok újdonságait ismertetik majd, valamint kitérnek a Larrabee fejlesztésekre is, amelyek sokmagos felépítést, illetve a központi processzorok és grafikus vezérlők előnyeinek ötvözését jelentenék - meglátjuk, mit tesz ez majd a számok terén, amikor 2010 elején elrajtolnak az első példányok.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások