Mézesbödönöket használnak a vírusirtók fejlesztői

Mézesbödönöket használnak a vírusirtók fejlesztői

2009. augusztus 31. 13:27, Hétfő
A számítógépes biztonsági cégek mindig újabb módszereket dolgoznak ki a vírusírók és a különböző kártevők készítőinek lépre csalására. Az egyik ilyen megoldás a mézes bödönöknek nevezett védtelen számítógépek alkalmazása.

A biztonsági vállalatok számára az a legfontosabb, hogy megszerezhessék az új vírusok vagy kémprogramok első példányait, hogy azokat nyugodtan tanulmányozhassák, majd kifejleszthessék a hatékony védelmi mechanizmusokat. A világhálón naponta több ezer új kártevő bukkan fel, így érthető, hogy ezek befogása és azonosítása korántsem egyszerű feladat.

"Erre a célra úgynevezett mézes bödönöket használunk. Ez csak a mi esetünkben mintegy 1500 védtelen számítógépes rendszert jelent, amelyeket csak rendszertelenül frissítünk, vagyis szinte minden ajtó és ablak szabadon áll a vírusok és trójai férgek előtt" - nyilatkozta Candid Wüest, a Symantec Németország szakértője. A vírusvadászok rendszerei a nap 24 órájában online vannak és véletlenszerűen új oldalakat hívnak elő, valamint követik az automatikus átirányításokat és felkeresik a spam e-mailekben szereplő hivatkozásokat.

"A mézes bödönök gyakorlatilag teljesen úgy viselkednek, mint egy gyanútlan felhasználó, aki nem frissíti rendszeresen a számítógépét és aki nem telepített vírusirtót. Ezek a rendszerek mindent elkövetnek azért, hogy a bűnözők csapdáiba essenek, hogy mi ezáltal hozzájuthassunk a kártevők kódjaihoz és kifejleszthessük az ellenanyagokat" - tette hozzá Wüest. A Kaspersky Labsnál még egy lépéssel előrébb járnak. Magnus Kalkuhl, a cég regionális szakértője közölte, hogy ők csaliként akár teljesen átlagos e-mail címeket is használnak. Ezek a címek előbb vagy utóbb bekerülnek a spamküldők adatbázisába. A felhasználók igazán nehéz helyzetben vannak, hiszen már akár egy oldal felkeresésekor is megfertőződhet a számítógépük.

"Havonta átlagosan 250 millió támadás éri a számítógépes hálózatokat. Csak tavaly 1,6 millió új változatot fedeztünk fel. Ez 265 százalékos növekedést jelent 2007-hez képest" - hangsúlyozta Antje Weber, a Symantec munkatársa. Ahhoz, hogy sikeresen nyomon követhessék egy kártevő útját, a szakemberek rendszeresen elemzik a számítógépek rendszernapló-fájljait. Kalkuhl elmondta, hogy az eljárás általában mindig ugyanúgy történik. Egy különleges program átnézi a protokolladatokat és a világhálót gyanús adatcsomagok után kutatva. A talált kódokat összehasonlítja az adatbázisban szereplő mintákkal és megmutatja, ha két minta egyezéseket mutat. Ezután kezdődhet csak a vdelmi mechanizmusok kifejlesztése. Van, hogy a folyamat egy órát, de akad olyan is, hogy csak tíz percet vesz igénybe.

A helyzet akkor nehéz, hogy ha egy teljesen új, ismeretlen kód bukkan fel. A bonyolultságától függően az ellenkód megalkotása akár egy éjszakán át is tarthat. Az ellenkódok célja nem csak a kártevő működésének megakadályozása, hanem a vírusok által módosított eredeti kódok helyreállítása. Sajnos, teljesen biztonságos rendszerek jelenleg nem léteznek. Minden operációs rendszernek és szoftvernek vannak biztonsági hibái vagy hiányosságai. De óvatossággal sok fertőzés elkerülhető.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások