Megosztja a brit zenészeket az illegális letöltés kérdésköre

Megosztja a brit zenészeket az illegális letöltés kérdésköre

2009. szeptember 24. 10:28, Csütörtök
Egyre több nemzetközi hírű brit zenész hallatja a hangját a kormány szigorú, az illegális letöltés visszaszorítására irányuló tervei kapcsán. A jelek szerint azonban erősen megosztja a művészeket a kérdés: a Pink Floyd a rajongókat félti, Lilly Allen viszont az új tehetségek megélhetéséért aggódik.

Bő két hónappal a Nagy-Britannia digitális jövőképét felvázoló Digital Britain jelentés bemutatását követően, a dokumentumban megfogalmazott javaslatok szigorításának ötletével állt elő a brit kormány. A kérdésben illetékes, a Gazdasági, Innovációs és Szakképzési minisztériumot vezető Lord Mandelson és Stephen Timms, a Digital Britain program megvalósításáért felelős szakállamtitkár szerint ugyanis a siker érdekében drasztikusan kell fellépni a fájlcserélők ellen, és szükség van olyan intézkedések bevezetésére is, mint az illegális letöltő és fájlcserélő oldalak elérhetőségének blokkolása, vagy a visszaeső jogsértők internetkapcsolatának átmeneti felfüggesztése.

A Lord Mandelsonhoz kötött javaslatok heves vitát váltottak ki az érintettek körében. Az elképzelésekkel kapcsolatban egyre több nemzetközi hírű brit zenész hallatja a hangját, akik viszont a jelek szerint erősen megosztottak a kérdést illetően. A Featured Artists Coalition (FAC), amelynek tagjai között szerepel Annie Lennox, a Pink Floyd, a Radiohead és a Blur is, szinte azonnal a javaslatokkal szemben foglalt állást. A FAC képviselői hangsúlyozták, hogy a szervezet természetesen nem támogatja az illegális letöltést, de nem tudja elfogadni a kormány által javasolt, az internetkapcsolat megszakításra vonatkozó szankciókat. Álláspontjuk szerint az intézkedés bevezetésével sérülnének az állampolgári jogok, és a javaslat támogatásával a zeneipar önmaga ellen fordítaná a rajongókat és a fogyasztókat.

A FAC nyilatkozatára reagáló Lilly Allen viszont a szakma katasztrófájának minősítette az illegális letöltést, ami szerinte lehetetlenné teszi a fiatal, tehetségek művészek számára az érvényesülést. Allen úgy vélte, a kalózkodás a zenészeket éppen pályájuk elején, vagyis a legkritikusabb időszakban érinti a legkeményebben, ezért a már befutott zenészeknek kötelessége segíteni az új generáció tagjait, és mindent meg kell tenniük azért, hogy karrierjüket ne tegye tönkre az illegális letöltés. Lilly Allen "It's Not Alright" címmel önálló blogot is indított, amelyben arra szólítja fel zenésztársait, hogy utasítsák el az illegális letöltést.

Támogatásáról biztosította az énekesnőt többek között James Blunt és Gary Barlow, a Take That énekese is. Ez utóbbi saját, fiatal zenészekkel való közös munkáira hivatkozva kifejtette, ismeri mindazokat a nehézségeket, amelyekkel manapság a kezdő művészeknek szembe kell nézniük, ezért teljes mellszélességgel kiáll a kormány javaslatai mellett. James Blunt nyilatkozatában - Allenhez hasonlóan - az illegális letöltést a következő zenész generáció megélhetését fenyegető tevékenységnek minősítette, és hangsúlyozta, hogy az embereknek fel kell ismerniük a tevékenység káros és veszélyes hatásait.

Szintén hangot adott véleményének az ügyben Sir Elton John. A legendás zenész Lord Mandelsonnak küldött levelében támogatásáról biztosította a minisztert. Mint írta, álláspontja szerint az illegális letöltés, beleértve a nem kereskedelmi célzatú letöltéseket is, komoly károkat okoz a zeneiparnak. Sir Elton levelében hangsúlyozta, a kalózkodás a fiatal zenészek mellett azokat a szövegíró, zeneszerző és más kreatív alkotókat érinti igazán, akiknek munkája a háttérben zajlik, és akik megélhetése igazán függ az alkotásaik után járó jogdíjaktól.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások