Szuperszámítógépek: előretör az Intel és a Linux

Szuperszámítógépek: előretör az Intel és a Linux

2009. november 16. 10:37, Hétfő
A processzorgyártó, valamint az alternatív szoftveres platform előretörését figyelhetjük meg a szuperszámítógépeg Top500-as listájának legújabb kiadásában, a négymagosok elsöprő fölénye mellett.

A most megjelent Top500-as lista alapján jól látszik, hogy az Intel tovább erősítette pozícióit. Rögtön első helyen jegyzik meg a különböző beszámolókban, hogy a legerősebb trend egyértelműen a négy-, illetve hatmagos processzorokra történő fokozatos átváltás, ezzel egy időben pedig a 64 bites Linux disztribúciók előrenyomulása regisztrálható a felsorolásban.

Az 500 erőgépből immár 427 támaszkodik négymagos chipekre, ezen kategórián belül pedig az Intel Nehalem-EP Xeon 5500 szerverprocesszorok megháromszorozták saját súlyukat, hiszen 95 összeállítás lelkét adják a mostani listán. Az Intel maga az első számú processzorgyártó a területen, 402 szuperszámítógéphez szállította le saját alkatrészeit, míg az AMD 42, az IBM pedig 52 konfigurációt látott el processzoraival. Érdemes megjegyezni, hogy az AMD jelenleg kapható négymagos Shanghai és hatmagos Istanbul Opteronjai nem igényeltek foglalatváltást, ám ez mégsem jelentett nagy előnyt.

A kiszorulóban lévő ikermagos chipek még 52 szuperszámítógépben találhatók meg a felsorolásban, ide tartoznak a Power5 és Power6 chipek is az IBM oldaláról. Mindössze négy összeállítás támaszkodik egymagos chipekre, ez már egyértelműen elenyésző arány. Az AMD kapcsán azonban mindenképpen el kell mondanunk, hogy az IBM Roadrunner hibrid Power-Opteron felállása után a tisztán hatmagos Opteronokra épülő Jaguar a maga több mint 224 ezer magjával és 1,76 petaflops teljesítményével nagyon is jóra sikerült, feladatát (hogy legalább közelítse meg a Roadrunnert) pedig részben teljesítette.

A gyártók között továbbra is az IBM és a HP vezet, előbbi 185, utóbbi pedig 210 összeállítást készített el a listán találhatók közül. Az 500-ból 478 szuperszámítógép Észak-Amerikai cégek által jött létre, 11 Európából származik, 9 Ázsiából érkezett, 2 pedig inkább globálisnak számít, hiszen a résztvevők a világ minden tájáról együtt dolgoztak azokon. Ehhez képest Amerikában 287, Európában 152, Ázsiában 51, Óceánia területén 9, Afrikában pedig 1 masina teljesít szolgálatot.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások