Call of Duty: Modern Warfare 2

Call of Duty: Modern Warfare 2

2009. november 21. 18:07, Szombat
Ha a Modern Warfare 2-öt technikai oldalról is boncolgatni szeretnénk, akkor a játékot meghajtó, házon belül fejlesztett IW 4.0 kódnevű motort kell górcső alá vennünk. A látvány nem egy Crysis vagy egy Uncharted 2 színvonal, rengeteg az elmosódott textúra, a karakterek kidolgozottsága is idejétmúlt, viszont a játék stabilan hozza a 60 fps-t, és a folytonos akció megjelenítéséhez ez elengedhetetlen.

Minden másodpercben történik valami körülöttünk, autók robbannak fel, helikopterek zuhannak le, eközben pedig csapatunk tagjait és az ellenfeleket is meg kell mozgatnia a játéknak. És nem egy-két milicistáról van itt szó, hanem kisebb minihadsereg méretű csapatokról. A játék emellett maximum beállítások mellett, 1024x768-asfelbontásban döcögésmentesen fut, ami manapság szintén nem jellemző.

A pályatervezés továbbra is komoly műgonddal lett kivitelezve, bár ezúttal is megmaradt a lineáris vonalvezetés, amit azonban nem tudok hibának felróni. A másodperc tört része alatt kell döntéseket hoznunk, helyzetekre reagálnunk, egyszerűen nincs idő azon agyalni, hogy melyik útvonalat válasszam. A játék másik fontos pillére és hangulati tényezője a zene, amely pont annyira monumentális, mint maga a Modern Warfare 2. Egy ekkora büdzséből készült alkotás esetében talán mindez nem meglepő, főleg ha hozzátesszük, hogy a felcsendülő traktusokat Hans Zimmer komponálta.

A játék másik újítása, a kooperatív módban tolható, miniküldetéseket felvonultató Spec Ops mód. Az Infinity Ward ezzel szerette volna kárpótolni azokat, akik kooperatív módban szerették volna végigtolni a szóló módot. Az ötlet és a kivitelezés zseniális, nyugodtan neki lehet esni ezeknek a misszióknak is, ha unatkozunk, ugyanis pár perces kihívásokról van szó, melyeket társunkkal karöltve kell teljesítenünk. A Spec Ops-ban a taktikázásnak nincs helye, nagyon intenzív és mozgalmas küldetésekben lehet részünk.

Ennek megfelelően a teljesítendő feladatok is egyszerűek: ölj meg meghatározott számú ellenfelet adott idő alatt, védj egy pontot bizonyos ideig, vagy egy AC-130-al fedezd a földön akciózó bajtársat. További plusz, hogy a játékmód akár osztott képernyőn, vagy akár online módban is játszható, ha pedig valaki tényleg rövid, de mozgalmas kikapcsolódásra vágyik, akkor keresve se talál ennél jobbat.

A játék eladási eredményei szerint az Egyesült Királyságban az első napon 1,23 millió korongot adtak el, amivel a korábbi rekordert, a GTA IV-et taszította le a trónról a CoD - kétszer több fogyott belőle, mint Nico kalandjából. Ezzel közel 47 millió fontot kaszált a játék, csak Angliában. A világméretű eladási adatok pedig egészen döbbentő eredményt hoztak ki. A premier napján összesen 4,7 millió darabot adtak el a játékból, ami összesen 310 millió dollárt hozott eddig a kiadó konyhájára. Ezzel minden idők legnagyobb szórakoztatóipari premierjét produkálta a játék. Ennyi ember pedig nem tévedhet! A Call of Duty: Modern Warfare 2 egy minden tekintetben zseniális játék.

Vannak hibái, nem tökéletes, de a szóló mód olyan filmes élményt garantál, amire eddig talán csak az Uncharted 2 volt képes. Az újdonságok jól működnek, bár nincs túl sok belőlük, a Spec Ops játékmód remek kikapcsolódást biztosít, a multi pedig valószínűleg még évek múlva is milliókat fog vonzani. Ha rajongsz a stílusért, akkor ideje feltörni a malacperselyt, mert erről a csodáról nem érdemes lemaradni!

Grafika: Komoly újításokat nem fedeztünk fel az első rész óta. Ezúttal is élettel teli környezet, stabil 60 fps várja a játékosokat. Bár már elavult a házi fejlesztésű motor, azért 2009-ben sok játék szeretne magának ilyen külcsínt.

Kezelőfelület: Szintén nem változott sokat. Teljesen letisztult térkép biztosítja, hogy ne tévedjünk el, illetve a folyamatos szövegelés, parancsok kiosztása is garantálja, hogy tisztában legyünk feladatunkkal.

Játszhatóság: Ezúttal is egy gyors kiképzéssel indítunk, amit teljesítve a játék felkínálja a személyre szabott nehézségi szintet. Ettől már a kezdetekben eltérhetünk, és javasolt is. Regular szinten 4-5 óra alatt, a következő nehézségi szinten 7-8 óra alatt darálható le a szóló mód. De ezután jön a szavatosságát sose elveszítő multiplayer opció.

Intelligencia, nehézség: A zsoldosok és gerillák csapatba verődbe támadnak. Folyamatosan fedezéket keresve haladnak előre, kommunikálnak, és ha lehetőségük adódik, körbekerítenek minket. A nehézségi szint változásával a célzásuk is pontosabbá válik, egyszóval abszolút úgy érzi magát az ember, mintha egy valós háború közepébe csöppent volna.

Hangok, zene: Hans Zimmer keze munkáját dicséri, így felesleges is sorokat pazarolni a részletezésére. Zseniális, megunhatatlan, mindig az adott szituációhoz megfelelő taktusok csendülnek fel, a szinkron pedig ezúttal is mestermű.

Összefoglalás: A Call of Duty-t lehet szeretni vagy nem szeretni, ezt mindenki maga dönti el. Biztos akad majd olyan, akinek nem nyeri el tetszését az új rész, de több millió ember nem tévedhet. A rövid, de annál izgalmasabb szóló mód, a játékórák millióit biztosító többszereplős mód, a hollywoodi körítés, mind-mind olyan elemei a játéknak, ami miatt képtelenség nem öt csillagra értékelni.

Kapcsolódó letöltések:
Videó #1
Videó #2

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások