Szerzői jogi szakértők bírálták a brit törvényhozást

Szerzői jogi szakértők bírálták a brit törvényhozást

2010. február 8. 18:57, Hétfő
A brit parlament emberi jogi bizottsága azt követeli, hogy a kormány haladéktalanul módosítsa a Digital Economy Bill nevű szerzői jogi törvény tervezetét.

A brit felső- és alsóház közös bizottsága komoly aggályokat fogalmazott meg a kabinet eredeti törvénytervezetével szemben és különösen az úgynevezett technikai intézkedéseket, ideértve a visszaesőkkel szemben alkalmazandó internethozzáférés-blokkolásokat tartja vitathatónak. A testület jelentése szerint, amennyiben a jelenlegi formájában fogadják el a jogszabályt, úgy sérülhetnek a felhasználók kommunikációs és szabad véleménynyilvánítási jogai.

A bizottság tagjai, élükön Andrew Dismore elnökkel, annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a tervezet számos kérdést nyitva hagy, köztük azt is, hogy egy szerzői jogsértő mennyi idő múlva használhatja újra a régi vagy igényelhet egy új internetelérést. Tisztázatlan az is, hogy mi történjen egy családban a vétkes személy családtagjaival: az internethozzáférés blokkolása rájuk is kiterjed vagy nem?

Az alsóházi képviselők és a lordok azt javasolták, hogy legalább az Ofcom hivatalnak meg kellene becsülnie az egyes intézkedések hatásait és mindenképpen fontos lenne, hogy egy gyanús felhasználót is megillessenek az alapvető emberi jogok, köztük egy rendes tárgyalás joga. Ha az illetőre nem tudják rábizonyítani a szerzői jogsértést, akkor az eljárás költségeinek az államot kellene terhelniük.

A testület a leginkább azonban a tervezet 17. paragrafusát támadta, amely arról szól, hogy a brit kormány bármely tagja akár rendeletekkel is bármikor megváltoztathatja a szigetország szerzői jogi törvényét. Ez az elképzelés az alsóházi képviselők és a lordok szerint egyaránt túl messzire megy. Ők azt szeretnék, hogy bármilyen módosítás csak a parlament két házának a beleegyezésével valósulhasson meg. A brit gazdasági minisztérium szóvivője ugyanakkor közölte, hogy a törvényt úgy dolgozták ki, hogy az ne sértse az emberi jogokat. A mostani felvetések többségét pedig megnyugtató módon rendezik az időközben benyújtott módosítóindítványok.

Peter Mandelson brit gazdasági miniszter tavaly októberben jelentette be, hogy 2011-től blokkolni fogják az illegális letöltők interneteléréseit. A három csapásos rendszer bevezetését később a szigetországi kabinet is megerősítette. Az elképzelés ellen számos óriáscég, köztük az eBay, a Facebook, a Google és a Yahoo egy közös nyílt levélben tiltakozott.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások