QB, a robotkolléga

QB, a robotkolléga

2010. május 26. 23:21, Szerda
A két keréken közlekedő szerkezet irányítója bárhol lehet a Földön, ugyanúgy hallhat, láthat és beszélhet, mintha ő lenne a robot helyén.

Az Anybots - egy robotokat fejlesztő cég - 2009-ben jelentette be a QB fejlesztését. A két keréken közlekedő szerkezet úgy néz ki, mint egy Segway, csak éppen emberi vonásokkal. A QB egy olyan robot, amit távolról is lehet irányítani, valamint rajta keresztül kommunikálni. Ezt a tulajdonságot főként a távmunkában dolgozók hasznosíthatják, de azoknak is praktikus lehet, akik egy másik gyáregységgel szeretnének közvetlenebb kommunikációt fenntartani, vagy akik a munkahelyi megbeszéléseken nem tudnak személyesen részt venni.

Azért lehet ez a megoldás még a videó konferenciáknál is előnyösebb, mert bármely helyiségbe "bemehetünk" és "hallhatjuk", "láthatjuk", mi zajlik "körülöttünk". De még akár a főnökünk is figyelhet minket az irodájából. A beépített Wi-Fi-vel rendelkező QB távoli használatához egy webböngészőre és internetkapcsolatra van csupán szükség, az irányítását billentyűzetünk nyilaival oldhatjuk meg.

A fej egy manuálisan állítható teleszkópos nyakon foglal helyet, és egy 5 megapixeles felbontású kamera és egy 320 × 240 pixeles LCD kijelző van benne. Ez jeleníti meg az irányító képét, vagy akár videóját. A hangok felvételére és közvetítésére mikrofonnal és hangszóróval is ellátták. Tehát a robot lát és hall mindent, mintha maga a munkatárs - vagy a főnökünk - lenne jelen.

Az Anybots alapítója, Trevol Blackwell nyilatkozata szerint eredetileg egy nagyon sokoldalú robotot szerettek volna létrehozni, melyet karokkal is fel akarták szerelni. Így az tárgyakat is meg tudott volna fogni és magával vinni, de végül úgy határoztak, az egyszerűség mellett döntenek és lehagyják ezeket a robotról.

A fejlesztők arra is találtak megoldást, ha a robot irányítója egy konkrét dologra szeretne mutatni. Ezt egy lézersugár segítségével teheti meg, amivel bármit ki lehet hangsúlyozni az irodában vagy egy tárgyalás közben. A lézer persze nem csak mutogatásra alkalmas, fel is mérhetjük vele a környezetet, így elkerülhetjük, hogy munkatársakba, falba vagy egyéb akadályokba ütközzünk, még akkor is, ha a találmány olyan sebességgel halad, mint egy ember (5-6 km/h). A robot kommunikációs képességeiért és a mozgás koordinálásáért egy Core 2 Duo alapokon futó nyílt forráskódú BSD operációs rendszer felel.

"A fejlesztések során az volt az egyik cél, hogy a robot ne legyen túl "emberi", nehogy személyként gondoljanak rá a kollégák. Azonban a végeredmény egy tüneményes kis szerkezet lett" - nyilatkozta Blackwell. A robot körülbelül 14 kg, akkumulátora egy feltöltéssel 6 órát bír, amit a hozzá adott dokkolóegységgel lehet tölteni. A szerkezet az év vége felé lesz elérhető. A 15 000 dolláros árat ismerve nem meglepő, hogy elsősorban nagyobb cégek érdeklődésére számít az Anybots.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások