Újraéled az Audiogalaxy

Újraéled az Audiogalaxy

2010. június 3. 12:14, Csütörtök
Az Audiogalaxy egykor a leginnovatívabb és legnépszerűbb zenei fájlcserélő platformnak számított. Michael Merhej most azon dolgozik, hogy a hálózat ismét elfoglalja helyét az internet világában.

Az Audiogalaxy.com egykori tagjai az elmúlt napokban igen csak dörzsölték a szemüket. Aligha hitték, hogy a szebb napokat látott hálózat hamarosan ismét a régi fényében tündökölhet. Pedig ez a helyzet, ugyanis 8 év elteltével Michael Merhej kész a visszatérésre. A régi és az új honlap közötti különbségek szembeötlőek: az új oldalon az üzemeltetők azt ígérik, hogy a felhasználók másolásvédelem nélküli MP3-as zeneszámokhoz juthatnak majd. Bár az Audiogalaxy együttműködik a Warner Music kiadóval, a várt zeneipari támogatást nem kapta meg. Ennek ellenére Merhej bizakodó.

Az érdeklődők már regisztrálhatják magukat a Beta.audiogalaxy.com címen és letölthetik a Macintoshon, illetve PC-n egyaránt használható fájlcserélő klienst és átböngészhetik a hatalmas zenei adatbázist, amely az ismert slágerek mellett számos kisebb együttes nótáit és feldolgozásokat is tartalmaz. Az új oldalon létrehozhatók csoportok, fellelhető egy webalapú zenelejátszó program és létezik egy a letöltéseket "észben tartó" funkció is. Az Audiogalaxy Beta sok szempontból hasonlít a régi honlapra, az egyetlen különbség, hogy jelenleg még semmi sem tölthető le a hálózatából.


Az eredeti Audiogalaxy tíz évvel ezelőtt a Napster egyik legnépszerűbb alternatívájának számított és sikeresen ötvözött egy kis méretű P2P-klienst egy webalapú keresővel. A koncepciót később átvette számos torrent-portál is. Elég volt csak egy zeneszámot megjelölni és azonnal indulhatott is a letöltés, amint felcsatlakozott valaki, akinek a számítógépen megtalálható volt a kiválasztott dal. Az Audiogalaxy működésének a zeneipar vetett véget, amikor 2002-ben pert indított az oldal ellen. Ugyan a társaság később megegyezett a lemezkiadókkal, de ennek ellenére vagy éppen emiatt 2002 júniusában beszüntette a működését.

Merhej nem vesztegette az időt, hanem a meglévő fájlcserélő technológia alapján felépítette a Foldershare adatszinkronizációs szolgáltatást, amit 2005-ben a Microsoft vásárolt meg. Merhej 2007-ben otthagyta a céget és immár két éve Jim Griffinnel együtt az Audiogalaxy újraélesztésén dolgozik. Griffin a Warner Music munkatársaként 2008 eleje óta legális zenei fájlcserélési modelleket fejleszt és megalapította a Chorusst, amely egy fájlcserélési szerzői jogi társaság. Az ötlet lényege, hogy a zeneszámokat csereberélő felhasználók egy kis összeget fizetnek minden hónapban, amit a Choruss továbbít a kiadóknak, cserébe pedig mindenki szabadon töltheti le a neki tetsző dalokat. A rendszert amerikai egyetemeken fogják hamarosan tesztelni.

"A Choruss és az Audiogalaxy évek óta együtt dolgoznak. A Choruss megoldásainak egy része Merhej fejlesztésein alapul" - nyilatkozta Griffin, aki bízik abban, hogy az együttműködés hamarosan gyümölcsöző lesz. Merhej ugyanakkor óvatosabban fogalmazott. Mint elmondta, a modellt bemutatták számos amerikai egyetemnek, azonban a nagy kiadókkal folytatott licenctárgyalások meghiúsulása miatt egyelőre bizonytalan, hogy valóban tartható lesz-e az új Audiogalaxy elindításának tervezett őszi határideje. A szakember ennek ellenére nem adta fel az álmát, de szerinte amíg mindez megvalósulhat eltelhet akár egy, de akár 3 év is. Úgy vélte: a Choruss nem több egy víziónál, egy végső célnál.

Merhej hisz abban, hogy a licencdíjat fizető fájlcserélő hálózatoknak egyszerűen nincs alternatívájuk. Az iTunes és a Rhapsody például csak korlátozott katalógusokat kínál a felhasználóknak és ezeknél a szolgáltatásoknál soha sem lesznek megtalálhatók a kisebb együttesek kiadványai és dalai.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások