2010. szeptember 7. 17:04, Kedd
Az internetes bűnözők egyre rafináltabbak és mindig új trükköket, illetve módszereket eszelnek ki a felhasználók csapdába csalására. Az egyik új trend, hogy a szoftverekben rejtik el a vírusokat és kémprogramokat.
"A kártevőket egyre nehezebb felismerni. A támadások közül sok ma már az alkalmazásokon keresztül és nem az operációs rendszerek biztonsági hiányosságait kihasználva valósul meg. Jelenleg még mindig az emberek 20 százaléka vírusvédelem nélkül böngészik a világhálón és emellett fel kell világosítani az internetezőket a személyes adatok helyes kezeléséről is" -
jelentette ki Dieter Kempf professzor, a BITKOM szakmai szervezet elnökségi tagja. Jörg Ziercke, a német Szövetségi Bűnügyi Hivatal (BKA) elnöke hozzátette: "A bűnözők egyre több gyanútlan felhasználó számítógépe felett szerzik meg az ellenőrzést azért, hogy ezen PC-kkel bűncselekményeket kövessenek el és lehetőleg felismerhetetlenek legyenek."
A BITKOM és a BKA együttműködve igyekszik felhívni az emberek figyelmét a rájuk leselkedő online veszélyekre, amelyek egyre nagyobbak. A BITKOM felméréséből kiderült, hogy a 14 évnél idősebb németek 43 százalékának, mintegy 22 millió személynek a számítógépét fertőzte már meg legalább egy vírus. 2009-ben ugyanez az érték még "csak" 38 százalék volt.
"A kártevők nem csak a PC-t béníthatják meg, hanem egyre gyakrabban kikémlelik a digitális személyazonosságunkat" - közölte Kempf. A német internetezők 7 százalékának lopták már valamilyen online hozzáférési adatát és 5 százalékának okozott ez a támadás anyagi kárt is. Elgondolkoztató továbbá, hogy a megkérdezettek 11 százalékát, 6 millió embert a saját üzlettársa csapott be, mondjuk egy internetes vásárlás vagy egy aukció alkalmával. "A csalókat általában a virtuális boltokban és az aukciós portálokon, valamint a fórumokban és a levelezőrendszerekben használt felhasználói nevek, kódok érdeklik" - hangsúlyozta Jörg Ziercke.
Eddig csak a válaszadók 2 százaléka vált adathalász-támadás áldozatává, azonban a BKA és a BITKOM munkatársai úgy vélték: idén akár 5000 adathalász-ügyben is nyomozás indulhat, amely 71 százalékos növekedés lenne 2009-hez képest. Az okozott kár pedig várhatóan eléri majd a 17 millió eurót. Az idei esztendő első felében bejelentett esetek elkövetői átlagosan 3500 eurós kárt okoztak.
"Az online átutalásoknál már régóta nem elegendő csupán egy biztonsági számsor megadása. Szükség van az egészséges bizalmatlanságra és a számítógép korszerű védelmére is. Emellett az IT-ágazatnak, a hatóságoknak és a bankoknak meg kell győzniük az embereket arról, hogy aktívan védjék magukat" - nyilatkozta Kempf.
Jörg Ziercke végül leszögezte, hogy a bűnözők egyre több területen használják az internetet. Tavaly 207 000 online bűncselekményt regisztráltak, és ezek közül kereken 50 000 vagy kifejezetten a korszerű IT- és távközlési rendszerek ellen irányult vagy azok alkalmazásával követték el őket. Ez 33 százalékos növekedés a 2008-as értékekhez képest. Az elkövetők innovatívak, rugalmasak és - új vagy módosított módszerekkel - azonnal reagálnak a legújabb védelmi technikákra. Ráadásul vannak kifinomult megoldások is, amikor például kémprogramokat tartalmazó játékprogramok jelennek meg a piacon. Utóbbira jó példa az okostelefonok GPS-moduljain keresztül
kémkedő Tap Snake játék.