"Homer Simpson" gént találtak az egereknél

"Homer Simpson" gént találtak az egereknél

2010. szeptember 21. 19:58, Kedd
Egy bizonyos gén törlése után okosabbá válnak az egerek, fedezték fel az Egyesült Államokbeli Emory Orvosi Egyetem kutatói, akik óvatosságra intenek a gén törlésének emberekre gyakorolt lehetséges kognitív hatásaival kapcsolatban, igen szűkösek ugyanis az ismereteink az agy azon területéről, amihez ez a gén kapcsolódik.

A felfedezések szerint a kikapcsolt RGS14 génnel rendelkező egerek élénkebben emlékeznek az általuk már megvizsgált tárgyakra, és jobban tájékozódnak a labirintusokban, mint hagyományos társaik. Mindez arra utal, hogy az embereknél is immár egy évtizede azonosított RGS14 jelenléte korlátozza a tanulás és emlékezés egyes formáit, mentálisan hátrányos helyzetbe hozva az egereket. A szóban forgó gén elsődlegesen a hippokampusz CA2 régiójában fordul elő, ez az agyterület elvileg az újonnan tanultak megszilárdításáért, és az új emlékek létrehozásáért felel, ugyanakkor, mivel a CA2 régió kívül esik a tudomány által kitaposott ösvényen, nem egyértelműek a funkciói.


RGS14
Érdekes módon a CA2 régió elkülönül a többi agyterülettől, azáltal hogy ellenáll a hosszú távú potenciációnak (LTP), vagyis a neuronok közötti szinaptikus kapcsolatok megerősödésének, amik az új emlékek kialakulása után észlelhetők. Viszont a CA2-n belüli neuronok túlélési aránya magasabb a szélütések vagy epilepsziás rohamok után, mint a hippokampusz más területeinek agysejtjeié.

A kiiktatott RGS14 génekkel rendelkező egereknél a CA2 régióban létrejöttek az erőteljes LTP-k, aminek az lett a következménye, hogy a génmódosított egerek tárgyfelismerése és tájékozódási képessége javult hagyományos társaikéhoz viszonyítva. "A kutatás nagy kérdése, hogy miért rendelkezünk mi, vagy az egerek egy kognitív képességeket csökkentő génnel?" - fogalmaz John Hepler professzor, a kutatás vezetője, aki "Homer Simpson génnek" keresztelte el az RGS14-et.

"Úgy vélem, még nem látjuk a teljes képet. Az RGS14 feltehetően az agy egy olyan területének a kontrollgénje lehet, ami ha hiányzik vagy kiiktatják, kizökkenti az agy tanulás és emlékezés szempontjából fontos jeleit az egyensúlyukból" - magyarázta Hepler, Elmondta, az RGS14 hiánya látszólag nem okozott problémát a módosított egereknél, ugyanakkor nem tartja kizártnak, hogy agytevékenységük olyan módon változott, amit a kutatás során nem voltak képesek észlelni.

Bár a CA2 neuronjai ellenállók a rohamok okozta sérülésekre, bizonyos típusaik eltűnnek a skizofrénia kialakulásával, ezért egy főként a CA2 régióban működő gén elvesztése változást idézhet elő a viselkedésben is. "Ebből arra következtethetünk, hogy a módosított egerek talán nem felejtik el olyan könnyen a dolgokat, mint más egerek, ugyanakkor megváltozhat társadalmi magatartásuk, vagy érzékenyebbé válhatnak a rohamokra" - összegzett Hepler, hozzátéve, hogy az utóbbi feltevések nem szükségszerűen igazak.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások