Már csak önmagától tart az ARM

Már csak önmagától tart az ARM

2011. január 11. 16:46, Kedd
Aligha hihette bárki is az idei Consumer Electronics Show (CES) előtt, hogy a kiállítás sztárvendége a brit ARM cég lesz. A chipfejlesztőnek a CES hozta meg a régóta várt áttörést.

Az ARM vezetői úgy vélik, hogy az idén az okostelefonok, az internetképes televíziók, a beltéri egységek, a flashmemória-alapú adattárolók és a különböző vezérlőegységek területén következhet be a legnagyobb növekedés. A nemzetközi sikerre talán még Warren East, a vállalat vezetője sem számított, mindenesetre igyekszik két lábbal a Földön maradni és pontosan tudja, hogy mire kell ügyelniük. "A legnagyobb fenyegetést jelenleg ránk az önelégültség jelentheti, ezt sulykolom bele minden egyes munkatársamba" - szögezte le East a CES végén.

A szigetországi társaság mára a világ legnagyobb mobil chipgyártójává vált. Partnerei között megtalálható a Qualcomm, a Texas Instruments és az Nvidia. Forgalma felét a licencdíjak és a kiszállított ARM-architektúrára épülő termékek után befizetett átalánydíjak teszik ki. 2009-ben a cég 3,9 milliárd chipet szállított és 490 millió dolláros bevételt könyvelhetett el. Az általa előállított eszközök megtalálhatók a televíziókban, a notebookokban, a navigációs készülékekben, a videokamerákban és az elektronikus könyvolvasókban. A világszerte kiszállított mobiltelefonok 95 és az okostelefonok 85 százalékában már ARM-architektúrán alapuló processzorok találhatók.

A vállalat már 2009-ben bejelentette az első kétmagos processzorát és nem titkolja, hogy az Intel babérjaira tör, valamint rövid időn belül komoly részesedést akar magának szerezni a smartbook-processzor piacon. Az igazi áttörést azonban az idei CES hozta meg az ARM számára, hiszen a Windows 8 immár a gyártó chipjeit is támogatni fogja és ezzel alighanem új korszak nyílt a redmondi szoftveróriás életében.

"Megnyitjuk a Microsoft előtt az okostelefon- és a tábla PC világba vezető utat. A folyamatosan változó piacokon meghalnak azok az üzleti modellek, amelyek nem tudnák továbbfejlődni. A Microsoft felismerte ezt. Az ARM titka az innovációs erejében van. Olyan ez, mint az Android a Google esetében. A partnercégek fejlesztik tovább a rendszert" - hangsúlyozta nem véletlenül Warren East. Az ARM előnye, hogy a processzorai olcsóbbak és kevesebbet fogyasztanak, mint a konkurens megoldások, az Intelnek így tehát már nem csak az AMD-re kell figyelnie.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások