Az ARM lehet az Intel új kihívója?

Az ARM lehet az Intel új kihívója?

2009. szeptember 18. 21:28, Péntek
Az ARM cég hivatalosan is bejelentette az Osprey nevű mikroprocesszorának két változatát. A vállalat az Intel babérjaira tör.

A kétmagos processzor a Cortex-A9 architektúrára épül és az egyik modell órajele több mint 2 GHz, míg a másikat kifejezetten a mobil eszközökben való használatra tervezték és energiatakarékos működésével tűnik ki.

Az ARM nem titkolt célja, hogy rövid időn belül komoly részesedést szerezzen magának például a smartbook-processzor piacon. Az egyetlen problémát az jelenti, hogy az első Osprey CPU-k várhatóan csak 2011-ben jelennek meg. "A Cortex-A9 többmagos processzorok már most számos, nagy teljesítményt igénylő területen az első számú CPU-nak számítanak" - jegyezte meg Eric Schorn, az ARM processzorrészlegének marketingvezetője.

A központi egységek 40 nanométeres gyártási eljárással készülnek. A 2 GHz-es órajelű kétmagos CPU csupán 6,7 négyzetmilliméter helyet foglal. Ez a valaha épített legnagyobb teljesítményű ARM processzorok egyike. A számítási teljesítménye 10 000 DMIPS, miközben a fogyasztása maximum 1,9 Watt. A 4,9 négyzetmilliméter méretű energiatakarékos mobil változat órajele 800 MHz, a teljesítménye 4000 DMIPS, ugyanakkor a fogyasztása 0,5 Watt. Mindkét CPU 8 megabájt másodszintű memóriát kapott.

"Mi most egyértelműen a teljesítményre koncentrálunk. Ezeknek az architektúráknak a megvalósításával új piacokra lépünk. A célunk, hogy a netbookokba, az okostelefonokba és más mobil internetezésre alkalmas készülékekbe, valamint a televíziókba és a szórakoztató elektronikai berendezésekbe vagy akár a nyomtatókba és Set-Top-Boxokba is ARM processzorok kerüljenek" - tette hozzá Schron. Az ARM szakértői szerint az új modellek előnye, hogy méretük alig egyharmada egy Intel Atom CPU-nak és használatuk csupán feleannyira terheli meg a mobil készülékek akkumulátorait.

A Cortex-A9 tartalmazza egyébként a CoreSight Program Trace Macrocell-t (PTM), amely lehetővé teszi, hogy a szoftverfejlesztők kódokat fejlesszenek ki a processzor optimális teljesítményének eléréséhez. A Cortex A9 egyetlen komoly hátránya, hogy az asztali Windows operációs rendszerekkel nem kompatibilis. Ugyan támogatják az Androidot, a Windows CE-t és Mobile-t, az Ubuntu és más Linux-disztribúciókat, azonban e hátrányra vezethető vissza, hogy eddig még nem terjedt el a technológia.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások