Rendet vág a piacon az új szerencsejáték-törvény

Rendet vág a piacon az új szerencsejáték-törvény

2011. január 31. 10:39, Hétfő
Kaszinó, póker, lottó, kaparós sorsjegy… százmilliárdokat költünk évente szerencsejátékokra, a pontos összeget még megbecsülni is nehéz. Az illegális online fogadások, a megbuherált nyerőgépek százai és az egyre gyarapodó pókertermek zavaros helyzetet teremtettek - az új szerencsejáték-törvény ebben vághat rendet Szentpétery Kálmán, a Szerencsejáték Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint.

Egyes becslések szerint több száz milliárd forintos adóbevételtől esik el az állam évente az illegális szerencsejátékok miatt. Mennyire tarja ezt reálisnak?
- Legfeljebb százmilliárdos piacról és nem adóbevétel-kiesésről lehet szó. A Szerencsejáték Zrt. éves árbevétele tavaly 168,5 milliárd forint volt, ez a teljes legális piac felét jelentheti. A pénznyerő gépek a legális piacon 45 százalékos részt képviselnek, a fennmaradó 5 százalékon pedig a lóverseny és a kaszinók osztoznak. A társaság becslése szerint az állami adóhatóság engedélyével nem rendelkező, azaz illegális internetes fogadóirodák és pókersite-ok együttesen mintegy 80-100 milliárdot forgalmaznak Magyarországon. Az összehasonlítást megnehezíti, hogy a Szerencsejáték Zrt. a teljes, vagyis a nyereményeket is tartalmazó árbevételt publikálja, míg az automaták üzemeltetői és a kaszinók csak a tiszta játékbevételt.

A készülőben levő új szerencsejáték-törvény segítheti a tisztánlátást?
- Nagyon remélem, hogy igen. A társaság tudomása szerint folyamatban van az új nemzeti szerencsejáték-stratégia kidolgozása, a kormány napirendre tűzte 2011 első félévére a szerencsejáték szervezéséről szóló 1991. évi XXXIV. törvény módosítását, a második félévre pedig az új szerencsejáték-törvény megalkotását. Eddig még nem kérték ki a véleményünket ezzel kapcsolatban, de ígéretünk van, hogy sor kerül rá.

Mit akarnak elérni az új szabá­lyozással? Netán egyes játékok monopóliumának visszaállítását?
- A monopólium a társaságot kétségkívül kivételes helyzetbe hozná, de a törvény előtti egyenlőség, vagyis a piaci küzdelem azonos feltételeinek biztosítása is megelégedéssel töltene el. Az illegális online fogadócégek például Magyarországon nem fizetnek adót, a nyertesek pedig nem vagy nem ellenőrizhetően fizetnek személyi jövedelemadót - így nem csoda, ha náluk kicsivel jobbak az oddszok, más szóval egy fogadáson valamivel többet lehet nyerni, mint nálunk, akik megfizetjük az adóterheket. Az illegális fogadóirodák elleni hatékony fellépés vagy legalábbis az azonos közteherviselési kötelezettség kikényszerítésének hiányában a Szerencsejáték Zrt. versenyképessége sérül.

Az online pókerjátékok esetében is lemaradásban vannak, hiszen a több tízezerre tehető magyarországi játékos külföldi site-okon játszik - ha másért nem, mert a Szerencsejáték Zrt. nem rendelkezik ilyennel.
- Az online póker szervezését a törvény kifejezetten tiltja. A magyar szabályozás szerint pókert szervezni - nem online módon - kizárólag kaszinókban, kártyatermekben lehet. Viszont már folyik az új sportfogadási site fejlesztése, ami terveink szerint az év végén, jövő év elején elindulhat. A piaci kihívásoknak, a fogadók igényeinek csak a jelenleginél sokkal fejlettebb sportfogadási rendszerrel tudunk megfelelni. Több külföldi céget versenyeztetünk, hogy a legjobb és legkedvezőbb árfekvésű szolgáltatást tudjuk feltenni a világhálóra.

Miért tart ilyen sokáig a fejlesztés? A póker évek óta egyre népszerűbb - vagyis minden hónap késedelem jókora bevételkiesést okoz.
- Nem az alapszoftver kifejlesztése az időigényes, hanem a kapcsolódó rendszer kialakítása és a várható óriási adatmennyiség kezelése. Adott esetben több száz kapcsolódási pontot kell majd összekötni és biztonságosan működtetni - erre a világon csak 6-10 rendszer képes. Olyan fejlesztőt keresünk, amelyik ezt tudja szállítani, amellyel partneri kapcsolatot tudunk kiépíteni.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások