Egy asztalhoz ültetné a szolgálatókat és a szerzői jogtulajdonosokat a brit kormány

Egy asztalhoz ültetné a szolgálatókat és a szerzői jogtulajdonosokat a brit kormány

2011. március 1. 13:22, Kedd
A Digital Economy Act (DEA) nevű kalózkodás elleni törvény bevezetése óta komoly vita van Nagy-Britanniában a digitális tartalmakról és azok védelméről. A szigetországi kabinet megunta a konfliktust és párbeszédre szólította fel a feleket.

Jeremy Hunt kulturális államtitkár és kollégája, Ed Vaizey médiaügyi és távközlési miniszter azt tűzték ki maguk elé, hogy egy asztalhoz ültetik az internetszolgáltatókat és a szerzői jogvédőket, illetve jogtulajdonosokat. A cél az, hogy a két fél új, legális terjesztési rendszereket dolgozzon ki a digitális tartalmak számára. A feladat közel sem egyszerű, hiszen a két tábor tagjainak véleménye alapvetően eltér a kérdésben.

"Nagyon örülök annak, hogy valódi előrelépések történtek az internetszolgáltatók és a zeneipar képviselői között, s mindez azt eredményezheti, hogy új és a felhasználók számára vonzó szolgáltatások jöhetnek létre. Minél nagyobb kínálatból válogathatnak a fogyasztók, annál kevésbé lesznek vonzóak az alternatívaként szolgáló illegális ajánlatok" - jelentette ki Jeremy Hunt.

"A felhasználók kínálatra vágynak. Fontos, hogy új és legális online megoldásokat kell kifejleszteni, függetlenül attól, hogy filmek, zenék vagy más tartalmak terjesztéséről van szó. Ezeknél biztosítani kell a szerzői jogtulajdonosok jogainak megfelelő szintű védelmét" - tette hozzá Ed Vaizey. A két politikus kiemelte: az internet az elmúlt esztendőkben mindent megváltoztatott és ha a piac szereplői sikereket akarnak elérni a jövőben, akkor ehhez a korábbinál szorosabban kell együttműködniük.

Az egyeztetéseken kiderült, hogy a következő tárgyalási időpontot a következő három hónapban kijelölhetik. A zeneipart a megbeszéléseken a Warner és az EMI, míg az internetszolgáltatókat a Virgin Media és a TalkTalk képviseli majd. Az egyelőre még kérdéses, hogy valóban történik-e előrelépés majd az ügyben, de az már biztató, hogy a mind a két tábor tagjai nyitottan és rugalmasan állnak a kérdéshez.

Jeremy Hunt február elején még arra szólította fel a helyi médiahatóságként működő Ofcom nevű szervezetet, hogy adjon tájékoztatást arról, technikailag hogyan kivitelezhető és az internetszolgáltatók számára milyen költségekkel jár egy kalóztartalmakat kínáló weboldalhoz történő hozzáférés blokkolása. Az intézkedés a tavaly májusban elfogadott DEA rendelkezései között szerepel. A törvény végrehajtását egyébként egyelőre azért nem kezdte meg az új brit kormány, mivel a kritikusok folyamatosan támadják a rendelkezést.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások