Fájlcserélési díjat javasolnak a kanadai dalszerzők

Fájlcserélési díjat javasolnak a kanadai dalszerzők

2011. március 7. 21:56, Hétfő
A tengerentúli ország művészei felvetették, hogy az illegális másolatokat letöltő felhasználók havi 10 kanadai dolláros átalánydíj megfizetésével legalizálhatnák a tevékenységüket.

A kulturális átalánydíj, mint lehetséges alternatíva az elmúlt években sokszor felmerült, eddig azonban nem lett ezekből az ötletekből semmi. Most ettől függetlenül a Kanadai Dalszerzők Szövetsége (SAC) javasolta, hogy ilyen módon legalizálják a fájlcserélést. Eddie Schwartz, a SAC elnöke kijelentette, hogy a kérdésről már számos internetszolgáltatóval tárgyaltak és némi szerencsével már az idei év végén elkezdődhet az új rendszer tesztelése. Bár még számos kérdés tisztázatlan, azt már lehet tudni, hogy az internetezőknek 10 kanadai dollárt kellene fizetniük havonta. Ezért cserébe egy letöltési licencet kapnának, amelynek a segítségével annyi zeneszámot tölthetnének le a büntetés veszélye nélkül a fájlcserélő hálózatokból, amennyit akarnak.

A szervezet kiszámolta, hogy ezzel a megoldással a művészek évente 840 millió kanadai dolláros plusz bevételre tehetnének szert. Ehhez azonban az kellene, hogy a tengerentúli ország minden felhasználója csatlakozzon az új rendszerhez. A megoldás a helyi jogászok szerint egyáltalán nem okozna problémákat, mivel már jelenleg is léteznek egy ilyen modell jogi keretfeltételei.

A tisztázatlan kérdések közé tartozik ugyanakkor, hogy mit szólnának mindehhez a kiadók, amelyek a jelenlegi elképzelések alapján egyetlen centet sem kapnának az így befolyó plusz összegből. Emellett az sem derült ki, hogy a letöltés mellett szabadon meg lehetne-e osztani másokkal az ilyen módon megszerzett felvételeket vagy sem. A legnagyobb problémát azonban az jelentheti, hogy a licenc kizárólag a dalokra vonatkozna, a videojátékokra és a filmekre nem. Egy összetett licenc pedig sokkal többe kerülne.

A fájlcserélés így megvalósuló legalizálásának ötlete 2006-ban és 2008-ban már felmerült Svédországban, majd tavaly a német és az osztrák Zöldek egyaránt felvetették az elképzelést. A zeneipar képviselői azonban közölték: nem akarnak kulturális átalánydíjat.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások