A zenei letöltések nem hasonlíthatók a valódi hanglemez-vásárlásokhoz

A zenei letöltések nem hasonlíthatók a valódi hanglemez-vásárlásokhoz

2011. április 4. 15:18, Hétfő
Sir Bob Geldof a Boomtown Rats együttes énekesként, majd a Band Aid megalkotójaként vált világhírűvé. Az 59 éves zenész mindig is a szókimondó stílusáról volt híres és ezúttal sem hazudtolta meg magát.

Az ír előadó egy interjúban kifejtette a zenék minőségével, az internettel és a zenei letöltésekkel kapcsolatos véleményét. "A minőség szempontjából egy zenei CD még mindig egy kicsit jobb az MP3-as zeneszámoknál. Mi régen a stúdiónkban nagyon sokat dolgoztunk azon, hogy a zenénk tökéletes legyen. Éppen ezért lenne rossz, ha valaki ezt nem hallhatná. Régen más idők voltak: 690 000 lemezt kellett eladnom azért, hogy a slágerlista első helyére kerüljek. Annak, ha ennyien felkerekednek, elmennek a lemezboltba és megveszik a lemezedet, teljesen más értéke van, mint ha valaki a számítógépe előtt ülve tölt le egy dalt. Ma elég az akkori eladások töredéke ahhoz, hogy egy előadó a slágerlisták élére kerüljön."

"Ha a gyerekeimmel vagy a barátaimmal meg akarok hallgatni egy lemezt, akkor mindig be kell szállniuk a Toyota Lexusomba. Az autó belsejében a hangok közvetlen közelről hallhatók. Ez szép dolog, éppúgy, mint egykor a bakelitlemez. A CD és a bakelitlemezek közül egyértelműen az utóbbi biztosít jobb zenei minőséget, ezt minden hangmérnök megerősítheti. A Boomtown Rats egyik albuma volt a világon gyártott 11. CD-lemez. Aggódtam és azt kérdeztem, hogy ugye azért csinálunk egy lemezt is? Mire jött a válasz, hogy az az idő már elmúlt."

"Szerintem a CD-ken túl udvarias a hangunk. Nagyszerű hanghordozó lenne, ha mi a Dire Straits vagy a Pink Floyd lennénk, de mi a Boomtown Rats vagyunk. Amerre jártam, mindenhol panaszkodtam és nem tudtam elfogadni ezt az új technológiát" - emlékezett vissza az első CD megjelenésére Sir Bob Geldof, akinek a mai előadók és együttesek közül a Nirvana, Amy Winehouse, az Arctic Monkeys és a White Stripes zenéje tetszik.

Az énekes ezután az internetre tért ki. Elmondta, hogy szerinte a blogok nem töltik be az egykori zenei magazinok funkcióit és az internet voltaképpen elviselhetetlenül unalmas. Azok, akik a blogokban és más fórumokon megszólalnak ugyanolyan emberek, mint akikről a kocsmákban a legjobb tudomást sem venni. Ezek azok a személyek, akik csak elvannak magukban és rossz hangulatot terjesztenek.

A Band Aid létrehozója ugyanakkor nem megkeseredett ember és elfogadta, hogy a világ megváltozott. "Ma már szinte alig van olyan ember, akinek ne lenne egy együttese. Mindenki felveheti a lemezét otthon és könyvet írhat a konyhaasztalon. Kérem, ne értsenek félre, de egymilliárd olyan dalszerző van, aki jobb nálam, nekem ebben az üzletben már nem kell részt vennem. Az egyetlen probléma csak az, hogy a mai fiatal zenekarok egyikének sincs mondanivalója" - zárta mondandóját a világszerte elismert művész.

Bob Geldof meglehetősen élesen fogalmazott 2005-ben, amikor az interneten is közvetített Live 8 ingyenes segélykoncert-sorozat számtalan jegyét 1000 fontért árulták az eBay oldalán. A zenész közölte: "Mélységesen felháborít, hogy egyes emberek hasznot húznak mások szegénységéből és kiszolgáltatottságából." Az aukciós piacteret nyerészkedő elektronikus stricik gyülekezetének nevezte, és a jegyek árusításának azonnali beszüntetését követelte. Kijelentette, hogy örülne ha néhány hacker betörne a rendszerbe és tönkretenné azt. Az eBay később levette a honlapjáról az ajánlatokat. A zenész ezt követően 2009 júliusában hallatott ismét magáról, amikor kiállt amellett, hogy Gary McKinnont, a NASA rendszerébe betörő hackert Nagy-Britanniában állítsák bíróság elé és ne adják ki az Egyesült Államoknak.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások