Szenved a házi őrizetben Julian Assange

Szenved a házi őrizetben Julian Assange

2011. június 17. 14:11, Péntek
Ugyan a Wikileaks alapítóját hónapokkal ezelőtt kiengedték a börtönből, azonban az előzetes letartóztatást felváltó házi őrizet sem igazán nyerte el a tetszését. Még mindig nem emeltek ellene vádat.

A Vimeo videomegosztó portálra felkerült egy felvétel, amelyen Julian Assange beszél a házi őrizetének részleteiről. Az ausztrál férfi csak úgy kerülhetett házi őrizetbe, hogy vállalta, maradéktalanul betartja a szigorú szabályokat. Minden egyes nap meg kell jelennie a norfolki grófság kis rendőrkapitányságán, ahol a rendőrök igazolják, hogy eleget tett ennek a kötelezettségének. A videó többször is bemutatja ezt a folyamatot. Assange - érthetően - lehetetlen helyzetnek tartja ezt az állapotot, mivel korlátozták a mozgási szabadságát és akadályozzák munkája végzésében.

A legjobban azonban az zavarja, hogy még mindig nem emeltek ellene hivatalosan vádat. "191 nap telt el, vádemelés nélkül" - jegyezte meg epésen. Emellett az is meglehetősen zavarja, hogy a brit kormány videokamerákkal figyeli állandó tartózkodási helyét, ami Vaughan Smith háza. Smith egyike Assange támogatóinak és a Frontline nevű londoni újságíróklub alapítója.


A házi őrizet, az állandó lejelentkezés és a videokamerák folyamatosan fürkésző szemein túl Assange másik nagy problémáját az elektronikus lábbilincsek jelentik, amiket állandóan viselnie kell. A videón látható is néhány technikus, akik az elektronikus lábbilincseket ellenőrzik. Ezenkívül van néhány fontos szabály is, amiket szintén be kell tartania. Ezek egyike, hogy nem hagyhatja el Nagy-Britanniát és este 22 órára mindig haza kell érnie.

A Wikileaks alapítója láthatóan nagyon rosszul viseli, hogy különböző előírásokat betartva kell élnie az életét. A szabályok megszegése akár a házi őrizet megszüntetését is maga után vonhatja. Vagyis, bármennyire is rossz ez a "szabadság", a férfi inkább szenved, de persze rendszeresen jelentkezik és megosztja az élményeit a világ közvéleményével. Márciusban például a Cambridge-i Egyetemen tartott beszédében azt ecsetelte, hogy egyáltalán nincs elragadtatva az internettől, amit a világ történetének legnagyobb kémgépének nevezett.

Ezután a webes cégeket bírálta: "A Facebook a legfélelmetesebb kémgép, amit valaha kitaláltak. A Facebook, a Google, a Yahoo és a többi internetes vállalat külön felületet hoztak létre azért, hogy így biztosítsák az amerikai titkosszolgálatoknak a felhasználói adatok elérését." Néhány hete pedig közölte, hogy az USA-t a szólásszabadság ellenségének tartja.

A dél-londoni Belmarsh magisztrátusi bírósága már február végén úgy döntött, hogy a Wikileaks alapítója és vezetője kiadható a skandináv állam igazságügyi szerveinek, de Assange fellebbezett a kiadatás ellen. Az eljárás azóta húzódik. Támogatói igyekeznek folyamatosan segíteni neki és a Wikileaks segítségével nemrég egy jótékonysági vacsorát szerveztek, amely előtt árverésen döntik el, hogy kik ülhetnek majd Julian Assange, az oldal alapítójának asztalához. Az elérhető nyolc helyből már csak kettő szabad, ezekre az eBayen lehet licitálni. A hatodik asztalhely ára jelenleg 4663 euró, míg a hetediké 2104 euró.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások