Még sűrűbben jöhetnek az újabb Firefox verziók

Még sűrűbben jöhetnek az újabb Firefox verziók

2011. szeptember 25. 20:22, Vasárnap
Érdekes vita bontakozott ki az elmúlt napokban a népszerű böngésző fejlesztői között. A szakemberek egy része tovább rövidítené a fő verziók kiadása közötti időt, míg a másik részük kitartana a mostani hathetes időtartam mellett.

Tristan Nitot, a Mozilla Europe elnöke februárban jelentette be, hogy az alapítvány a Chrome-fejlesztők példáját fogja követni, így még idén megjelenik a Firefox 7 is. Az információt később március közepén Rob Sayre, a Mozilla egyik fejlesztője is megerősítette, az általa nyilvánosságra hozott fejlesztési ütemterv szerint a felhasználók akár másfél havonta találkozhatnak majd egy új kiadással. Arról ugyanakkor megoszlanak a vélemények, hogy valóban szükség van-e arra, hogy az egyes fő verziók kiadása között csupán néhány hét teljen el?

Egyes felhasználók még alig szokták meg, hogy a Firefoxból 6 hetente kijön az új verzió, de lehet, hogy hamarosan még inkább kapkodni fogják a fejüket. Kiderült ugyanis, hogy egyes fejlesztők azt szeretnék, ha ez az időtartam még tovább rövidülne. A felmerült javaslat szerint a kiadások közötti időt le kellene rövidíteni 5 hétre vagy még kevesebbre.

Az elképzelést Josh Aas ismertette az egyik levelezőlistán: "Úgy gondolom, csak akkor derülne ki hogy ez működik-e, ha kipróbálnánk. Amennyiben nem megy, akkor még mindig visszatérhetünk az eredeti tervekhez." Az ötletet azonnal támadta egy másik fejlesztő, Ron Hunter, aki ámutatott, hogy sok felhasználónak már a mostani megoldás sem tetszik. Szerinte az újabb változtatások helyett inkább meg kellene várni, amíg az emberek elfogadják ezt a sűrítést és meggyőződnek arról, hogy egy frissítés nem teszi tönkre a kiegészítőiket.

A kiegészítőket készítő szakemberek Hunter oldalára álltak és meglehetősen szkeptikusan fogadták Aas felvetését. Christian Legnitto, aki a Mozillánál a Firefox kiadási politikájáért felel ugyanakkor szintén a fejlesztési időtartam további lerövidítése mellett foglalt állást, igaz hozzátette: csak akkor támogatja az újabb változtatást, ha a mostani rendszer már stabilan fog működni. Legnitto szerint van néhány olyan fájdalmas, illetve előnyös szempont, amit a következő hetekben szemügyre kell venniük. Eddig pocsék kommunikációs munkát végeztek, ami főleg az ő hibája volt, ezen szeretne mindenképpen változtatni. Utána pedig kezdődhet a vita a kérdésről.

Mitchell Baker, a Mozilla Alapítvány vezetője augusztus végén megvédte a Firefox fejlesztési ütemtervét. Az elmúlt hónapokban elsősorban a Firefoxot használó vállalatok és a kiegészítőket készítő fejlesztők bírálták a Mozillát amiatt, hogy a böngészőt túl gyorsan frissítik újabb verziókra, így nagyon megnehezítik a munkájukat. Baker leszögezte: természetesen tisztában vannak azzal, hogy egy átállás közel sem zökkenőmentes, ezért a felmerülő problémákat a kapott visszajelzések alapján folyamatosan ki fogják javítani.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások