A németek az FBI segítségét is kérték trójai programjukhoz

A németek az FBI segítségét is kérték trójai programjukhoz

2011. október 17. 18:13, Hétfő
Újabb információk merültek fel a német szövetségi trójai programmal kapcsolatban. Könnyen elképzelhető, hogy 50, de az is lehet, hogy 100 esetben vetették be eddig a szoftvert. A német szakemberek a kifejlesztése során az FBI-tól kértek segítséget.

Sabine Leutheusser-Schnarrenberger szövetségi igazságügyi miniszter megdicsérte a trójai programot feltörő Chaos Computer Club tagjait és közölte, hogy nagyon ritkán voltak ennyire fontosak a becsléseik a döntéshozók számára, mint most. A politikus azt akarja elérni, hogy a szövetségi hivatalok és a tartományok dolgozzanak ki egységes szabályokat a kémszoftverrel kapcsolatban.

Eközben a Spiegel arról írt, hogy az elmúlt években a német hivatalok munkatársai eddig 50 alkalommal vethették be az alkalmazást. Ugyanakkor a Neue Osnabrücker Zeitungnak Hans-Peter Uhl, a CSU belpolitikai szóvivője már úgy nyilatkozott, hogy az összes német biztonsági hivatal 2009 óta évente legalább 35 esetben használta a trójai szoftvert. Csak Bajorország 25 esetben alkalmazta ezt a módszert. Uhl felvetette az igazságügyi miniszter felelősségét is az ügyben. Hangsúlyozta, hogy az elmúlt években többször is felhívták Sabine Leutheusser-Schnarrenberger figyelmét arra, hogy a program valószínűleg nem teljesen legális, ám nem történt semmi.

Az ügy már nem csak Németországban kavar egyre nagyobb hullámokat, hanem a tengerentúlon is. A Wired cikkében rámutatott, hogy a német hatóságok 2007-ben többször is a Szövetségi Nyomozó Irodához (FBI) fordultak, hogy segítséget kérjenek a trójai kifejlesztéséhez. A Frankfurt am Mainban működő amerikai főkonzulátus egyik munkatársa e-mailben kereste meg az FBI Data Intercept Technology Unit vezetőjét és arról írt, hogy a német szakemberek az amerikai iroda által használt Computer and Internet Protocol Address Verifier (CIPAV) nevű megoldásáról kérdezték. Beleegyezett abba, hogy találkozik az illetékes német hivatal egyik képviselőjével. A levélből ugyanakkor nem derült ki, hogy pontosan melyik hivatalról volt szó és az sem, hogy az FBI végül segített-e a németeknek.

A CIPAV nevű szoftvert egyébként az FBI már 2007 óta alkalmazza és erről már 2007-ben, 2009-ben, illetve idén májusban is szivárogtak ki adatok. A CIPAV többek között továbbítja az FBI-nak a gyanúsított IP-címét, MAC-címét, a nyitott portok listáját, az éppen futó programok nevét, a használt Windows-verzió típusát és adatait, valamint a regisztráció során megadott nevet. Ezenkívül a CIPAV érdeklődik a használt böngészőkörnyezet, a böngésző típusa és verziója iránt is.

A Chaos Computer Club néhány nappal ezelőtt jelentette be, hogy feltörte a német kormány hackerprogramját, amely különböző modulokkal bővíthető és képes arra, hogy a különböző kommunikációs csatornákat lehallgassa, az azokon folytatott beszélgetéseket és adattovábbításokat rögzítse. Emellett képernyőképeket készít, rögzíti a chatbeszélgetéseket és az e-maileket, s lemásolja még a soha el nem küldött jegyzeteket is. Kibővíthető olyan modulokkal is, amelyek lehetővé teszik a billentyűleütések és a merevlemez-tevékenységek rögzítését, az adott helyiség audiovizuális megfigyelését az esetlegesen beépített webkamerák és mikrofonok segítségével. Az ügyből hatalmas botrány lett, amely már kormányszintig ér. Az elmúlt napokban kiderült, hogy a német hatóságok rendszeresen használtak trójai szoftvert, a helyi vám- és pénzügyőrség az elmúlt négy esztendőben 19 alkalommal vetette be a szoftvert Skype-beszélgetések lehallgatására.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások