Európa rosszul gazdálkodik a ritkafémekkel

Európa rosszul gazdálkodik a ritkafémekkel

2011. október 18. 00:08, Kedd
Az EU-nak nincs morális alapja bírálni Kínát azért, mert korlátozza a ritkafémek kivitelét, ugyanis ezeknek a nyersanyagoknak mindössze egy százalékát hasznosítja újra − jelentette ki az EurActive-nak nyilatkozva Ernst Ulrich von Weizsacker, az ENSZ környezetvédelmi programjának (UNEP) kutatásvezetője.

Az UNEP 60 fém visszaforgatását vizsgálta, és azt találta, hogy az átlagos újrafelhasználási ráta ugyan 50 százalék felett van, de 34 elemnél nem éri el az egy százalékot. A gond az, hogy ez utóbbi csoportba a high-tech berendezésekhez nélkülözhetetlen nyersanyagok vannak. A ritkafémeken túl ezek közé tartozik például a lítium − a legjobb hatásfokú akkumulátorok alapeleme −, a komputerekbe és digitális kamerákba épített gallium, illetve az indium, amely nélkül elképzelhetetlenek a lapos képernyők.

Az UNEP kutatói azért találják különösen bosszantónak a rossz újrahasznosítási arányt, mert az említett anyagok igen alkalmasak az újrafelhasználásra. Az egymásra mutogatás helyett az EU-nak és Kínának meg kellene osztaniuk egymással újrahasznosítási technológiáikat − vélik a szakértők.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások