Elősegíti az egoizmust a nyílt forráskódú programok koncepciója

Elősegíti az egoizmust a nyílt forráskódú programok koncepciója

2012. június 18. 13:14, Hétfő
Shinya Yamanaka tudóssal megosztva Linus Torvalds kapta az idei Millennium Technology Prize díjat és az azzal járó 600 000 eurót. A szakember ezúttal sem hazudtolta meg önmagát és számos érdekes kijelentést tett.

A Millennium Technology Prize-t odaítélő zsűri idén úgy döntött, hogy két szakember megosztva kapja meg az elismerést és az azzal járó összesen 1,2 millió eurót. A két díjazott Shinya Yamanaka és Linus Torvalds. Utóbbi esetében a testület azt emelte ki, hogy a munkájával befolyásolta a szoftverágazatot és hozzájárult ahhoz, hogy az internet nyitottá váljon.

A szakember a BBC-nek adott hosszabb interjút és ebben számos területre kitért. Többek között hangsúlyozta, hogy a nyílt forráskódú szoftverek sikere a saját célú felhasználásnak és a bizalomnak köszönhető. E programok koncepciója lehetővé teszi az emberek számára, hogy egoista módon cselekedjenek, vagyis nem arról van szó, hogy mindenkit rá kell venni arra, hogy hozzájáruljon a társadalmi jóléthez. Az egoista felhasználás ugyanakkor nem pénzügyi érdekekből történik és elsősorban azt jelenti, hogy a felhasználóknak megmarad az a lehetőségük, hogy egy operációs rendszert vagy egy hardvert fáradságos és aprólékos munkával megváltoztassanak.


Shinya Yamanaka és Linus Torvalds a Helsinkiben tartott díjátadón

Torvalds emellett kiemelte, hogy a cégeknek is hozzá kellene járulniuk a Linux fejlesztéséhez, ilyen módon ugyanis befolyásolhatnák a projektek irányát és ráadásul olyan ismereteket szerezhetnének, amellyel előnybe kerülhetnének a vetélytársaikkal szemben. Szerinte már megfigyelhető némi változás ezen a területen, ami annak köszönhető, hogy a vállalatok is rájöttek: a nyílt forráskódú projektek nem jelentenek gazdaságellenes törekvéseket.

Végül a fejlesztő kitért arra is, hogy a Linux csak akkor terjedhetne el szélesebb körben az asztali számítógépeken, ha előre feltelepítenék a konfigurációkra. A Google Chromebox és Chromebook programja reményteli és hozzájárulhat ahhoz, hogy nőjön a Linux részesedése az asztali operációs rendszerek piacán. Ezenkívül azonban szükség van az olyan kezdeményezésekre is, mint a Raspberry Pi, ami lehetővé teszi, hogy azok a gyerekek is kapcsolatba kerüljenek a számítógépekkel és a programozással, akiknek erre egyébként nem lett volna lehetőségük.

Torvalds 2007-ben úgy nyilatkozott, hogy a Linux fő előnye még mindig nyitottságában és rugalmasságában rejlik. Nagyon is lehetségesnek tartotta, hogy a kernel egy idő után idejétmúlttá válhat - ez az összképet tekintve kedvező is lehet. Abban is teljesen biztos volt, hogy a szabadalmak rendszere valóságos katasztrófa, ami továbbra is megöli az igazi versenyt, és egyáltalán nem könnyíti meg az innovációt. Tavaly már úgy vélte, hogy a Linux túl bonyolult lett, éppen ezért változtatni kell a rendszeren és sokkal egyszerűbbé kell válnia. Idén márciusban pedig elismerte, hogy Steve Jobs tíz évvel ezelőtt megpróbálta a cégéhez csábítani, de ő végül nem lett az Apple munkatársa.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások