Az Ubuntut bírálta Richard Stallman

Az Ubuntut bírálta Richard Stallman

2012. december 10. 08:47, Hétfő
A Free Software Foundation (FSF) alapítója azért kritizálta a népszerű disztribúciót kiadó Canonicalt, mert az integrálta a szoftverbe az Amazon keresési eredményeket.

Az Ubuntu 12.10 a keresésekkor nem csak a feltelepített alkalmazásokat és helyi adatokat listázza ki, hanem az Amazon Online Shop keresési eredményeit is. A programindítóban a fontos szoftverek ikonjai mellett megtalálható a kereskedelmi platformra mutató közvetlen hivatkozás is. Stallman különösen azt tartja aggályosnak és elhibázott lépésnek, hogy a Canonical az Ubuntu esetében az offline keresést egy online kereséssel akarja kiegészíteni és felgyorsítani. Ugyan az utóbbi kikapcsolható, de a Canonical arra számít, hogy sokan az alap beállításokkal használják a rendszert. A szakember továbbá azt is kifogásolta, hogy az Ubuntu ilyen módon, vagyis az online bolt keresési eredményeinek kilistázásával támogatja az e-kereskedelmi óriást.

Azonban nem ez a fő probléma, hanem az, hogy ezzel a lépéssel a Canonical gyakorlatilag ellenőrzi a felhasználókat. Ugyan az Amazon elvileg nem tudja meg, hogy kik és mire keresnek rá, de az is elég problémás, ha a fejlesztőcég az emberek személyes adatait gyűjti össze. Stallmant még az sem nyugtatná meg, ha a funkciót deaktiválnák, mert továbbra is fennállna annak a lehetősége, hogy az internetezők - véletlenül - újra aktiválják azt. A felhasználók magánéletének védelme érdekében az offline és az online keresésnek egymástól külön kellene megvalósulniuk, úgy, ahogy az a korábbi Ubuntu-változatokban is működött.


Az FSF alapítója követelte azt is, hogy a Canonical árulja el: a funkció használata esetén kik és milyen információkhoz férhetnek hozzá? Az ügy miatt Stallman az Ubuntut kémprogramnak nevezte és óva intett mindenkit a disztribúció terjesztésétől, továbbajánlásától, illetve használatától. Szerinte ezzel a lépéssel az Ubuntu sérti a szabad szoftverek jó hírét. Az Electronic Frontier Foundation (EFF) korábban már szintén bírálta a Canonical döntését.

Stallman tavaly szeptemberben kijelentette, hogy az Androidot sem tekinti nyílt forráskódú szoftvernek, ő ugyanis nem csak amiatt tekint egy adott programot nyílt forráskódúnak, hogy a fejlesztők megjelentetik-e a forráskódját az interneten, hanem fontos az is, hogy figyelembe veszik-e a felhasználók szabadságát és lehetővé teszik-e, hogy az emberek átvehessék az ellenőrzést a rendszer felett. Az Androidnál véleménye szerint ez utóbbi két dolog nem teljesül.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások