Feldarabolás előtt áll Sony?

Feldarabolás előtt áll Sony?

2013. május 15. 23:13, Szerda
Daniel Loeb amerikai milliárdos azt szeretné, ha a japán óriáscéget feldarabolnák és a film- és a zenei részleget (Sony Pictures, illetve Sony Music) leválasztanák a többi üzletágról. A többi részvényes is örülne.

Az üzletember tulajdonában lévő Third Point 6,5 százalékra növelte a Sonyban lévő tulajdonrészét, s ezért nagyobb beleszólást akar a társaság életébe és jövőjébe. A befektető Kazuo Hirai vezérigazgatónak írt levélben hangsúlyozta: azt szeretné, hogy a film- és a zenei részleget szervezzék ki és külön cégként lépjen a tőzsdére. A menedzser érvelése szerint a terhektől megszabadulva a Sony Entertainment a jelenleginél sokkal hatékonyabb lehet. A tőzsdére vezetésből akár 8-10 milliárd dollár is befolyhat az anyagcég számára és ezt az összeget a gyengélkedő elektronikai részleg talpra állítására lehetne fordítani. Emellett közölte, hogy a japán társaságnak az eddiginél sokkal erősebben kellene bizonyos területekre összpontosítania.

Egy ilyen lépés átláthatóbbá tenné a céget, de az sebezhetőbbé válna az elektronikai ágazatban. A Sony elmúlt időszakbeli szárnyalását a jen agresszív jegybanki gyengítése (beindították a pénznyomdát az infláció felpörgetésére), a munkaerő leépítése és olyan mozifilmek sikere okozta, mint a James Bond - Skyfall vagy a Pókember. Eközben fő üzletáguk ugyanolyan problémákkal küzd, mint eddig: az okostelefon- és tévépiacon is nagyon erősen szorongatják a riválisok, elsősorban az Apple és a Samsung. A filmes részleg hozza a bevételek 26 százalékát, a zenei az ötödét (olyan világsztárok vannak náluk, mint Adele vagy Bruce Springsteen). Tehát ha feldarabolnák a céget a részek összeadott értéke biztosan több lenne a mostaninál.


A vállalat közlése szerint a szórakoztatóipari üzletág nem eladó, ennek ellenére a részvényárfolyam kilőtt, 10 százalékkal emelkedve két éves csúcspontjára ért. "Japánban nem csak a kormányzati rendszer különbözőségével kell számolni, de egy másfajta kapitalizmussal is." - nyilatkozta az esélyekről a Bloombergnek Rakesh Khurana, a Harvard Business School professzora. "A japán vállalatok a pénzügyi, kormányzati és munkavállalói érdekek között egyensúlyoznak, míg az Egyesült Államokban szinte kizárólag befektető-centrikus döntések születnek, azaz a hasonló ötleteket jobban tolerálják."

Daniel Loeb meglehetősen agresszív kritikusnak, kellemetlen és makacs befektetőnek számít az üzleti életben, s korábban a Yahoo!-val is komoly vitába keveredett. Ő volt az, aki tavaly májusban nyilvánosságra hozott nyílt levelével kirobbantotta azt a botrányt, amelybe aztán Scott Thompson, a Yahoo! akkori vezetője belebukott és távoznia is kellett. A topmenedzser ugyanis azt állította magáról, hogy a Stonehill College-ban könyvelésből és informatikából szerzett diplomát, s ez szerepelt a Yahoo! által a felügyelet felé benyújtott összes hivatalos közleményben is. A Dan Loeb által irányított ThirdPoint azonban közölte, hogy egy egyszerű Google-keresés alapján kideríthető, hogy Thompson a Stonehill College-ban csak könyvelői diplomát szerzett. A ThirdPoint megkeresésére a főiskola megerősítette az információt, hozzátéve, hogy a informatika szakot 1983 után indították útjára, négy évvel azután, hogy az új Yahoo!-vezér végzett.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások