Mégsem írják elő a termékek minimum élettartamát Németországban

Mégsem írják elő a termékek minimum élettartamát Németországban

2013. május 19. 05:43, Vasárnap
A Die Linke nevű német párt azt szerette volna elérni, hogy törvényben írják elő minimum mennyi ideig kell működnie az eszközöknek. A javaslat már az illetékes parlamenti bizottságban elbukott.

A Die Linke elképzelése az volt, hogy a jövőben minden műszaki cikknél legyen egy úgynevezett minimális használati időtartam, amíg az adott készüléknek mindenképpen működnie kell. Előírták volna azt is, hogy a számítógépek, nyomtatók és más készülékek könnyen javíthatók legyenek. Az ezzel kapcsolatos előterjesztés a német parlament környezetvédelmi, természetvédelmi és reaktorbiztonsági bizottsága elé került, amely azonban nagy többséggel elutasította azt. Az SPD és a Szövetség 90/Zöldek képviselői tartózkodtak. A német párt többek között azt akarta, hogy ne lehessen olyan funkciókat beépíteni az egyes termékekbe, amelyek annak élettartamát mesterségesen lerövidíthetik. A cél a fogyasztók és az erőforrások védelme lett volna.

A CDU/CSU frakciója kétségesnek nevezte, hogy a Die Linke által javasolt dolgokat át lehetett volna-e ültetni a gyakorlatba. Érvelésük szerint az, hogy valaki jót szeretne tenni, még nem biztos, hogy abból a valóságban is jó dolog sül ki. Vélekedésük szerint szabályozás helyett sokkal inkább nagyobb szabadságra és innovációra van szükség ahhoz, hogy új megoldások szülessenek. A frakció viszont nem szeretné a témát a szőnyeg alá söpörni és amellett állt ki, hogy a kérdéssel a Szövetségi Környezetvédelmi Hivatalnak kellene foglalkoznia.

Az SPD azt hangsúlyozta, hogy a beadvány mögött fontos ok húzódik meg, ennek ellenére az eszközök előírt élettartama "se nem ésszerű, se nem megvalósítható". Ezt az álláspontot képviselte az FDP is, amely hozzátette: lehetnek okai annak, hogy egy gyártó olcsóbb, kevésbé tartós készülékeket dob piacra és a gazdasági okok miatt is lecserélhetők a különböző termékek.

Egy szakértői jelentés a jelenlegi problémás megoldásokat taglalta. Ezek között a MacBook Pro kapcsán a dokumentum készítői kiemelték: a ház és a beépített alkatrészek nem csavarozva, hanem ragasztva vannak. Mindez jelentős mértékben megnehezíti vagy megdrágítja az alkatrészek cseréjét, illetve javítását, mivel a munkákhoz mindenképpen szakszervizre van szükség. Ez a megoldás a fogyasztók számára "totálkár". Egy másik példa, hogy vannak bizonyos nyomtatók, amiket úgy építenek meg, hogy bizonyos oldalszám kinyomtatása után elromoljanak.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások