Mégse a szeméttelepekre kerül az összes elektronikus hulladék?

Mégse a szeméttelepekre kerül az összes elektronikus hulladék?

2013. június 1. 12:31, Szombat
Az Amerikai Egyesült Államok Nemzetközi Kereskedelmi Bizottságának (ITC) legújabb jelentésében azt állítja, hogy az elmúlt években megjelent környezetvédelmi jelentések eltúlozzák az elektronikus hulladékokkal kapcsolatos helyzetet.

A Greenpeace és más szervezetek gyakorlatilag minden évben igyekeznek felhívni a figyelmet arra, hogy az elektronikus hulladékok jelentős része Ázsiába és Afrikába kerül. Több tonna régi mobiltelefon, számítógép, monitor, kiegészítő és alkatrész kerül az afrikai szeméttelepekre, s ez komoly károkat okoz. A Bloomberg ugyanakkor most megvizsgálta ezeket a dokumentumokat és rámutatott: valójában csupán a fejlődő államokra exportált elektronikus hulladékok egy kis része kerül a szeméttelepekre. Az USA-ban például a felhasználók által kidobott készülékek súlya 2011-ben 4,5 millió tonna volt. E mennyiség egy része az amerikai újrafeldolgozó üzemekbe került, ahol igyekeztek kinyerni az alkatrészekből az értékes nyersanyagokat.


Az ITC vizsgálati jelentésében egyenesen azt állította, hogy a kidobott eszközök 83 százalékát hasznosítják ilyen módon újra vagy javítják meg, majd dobják újra piacra használt készülékként. A fennmaradó mennyiséget valóban exportálják, de csak a 0,13 százaléka kerül szemétdombokra. Ugyanakkor nem lehet tudni, hogy a termékek és az alkatrészek 3 százaléka pontosan hova kerül. A dokumentum készítői példaként hozzák fel Nigériát, ahová valóban sok elektronikus hulladék kerül. Ezeknek a számítógépeknek és monitoroknak a nagy részét azonban újrahasznosítják. Az importált elektronikai cikkek 91 százaléka használható fel azonnal vagy javítás után. A fennmaradó 9 százalék egy része pedig nem szeméttelepekre, hanem újrahasznosító üzemekbe kerül az ENSZ környezeti programja szerint. Hasonló eredményekre jutottak perui, ghánai és kínai kutatók is.

Az ENSZ munkatársai 2011-ben azt állapították meg, hogy Ghána gyakorlatilag belefullad az elektronikai hulladékokba, és egyre súlyosabb a helyzet a fővárosban, Accrában. Szakemberek riasztó mennyiségű ólom- és kadmiumkoncentrációt mutattak ki a helyi iskolákban és játszótereken. Majd tavaly kiderült, hogy Nyugat-Afrika elsősorban maga tehet az e-hulladék problémáról.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások