100 millió eurót költenek az internet ellenőrzésére a németek

100 millió eurót költenek az internet ellenőrzésére a németek

2013. június 18. 09:10, Kedd
A Prism amerikai projekt kirobbanása ellenére a német Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) nem tett le arról a tervéről, hogy az eddiginél szigorúbban ellenőrizze a világhálót.

A SPIEGEL birtokába jutott információk szerint a hivatal kitart az úgynevezett Technikaufwuchsprogramm mellett, amely várhatóan 100 millió euróba kerül majd és öt éven át fog tartani. A német kormány ötmillió eurót már biztosított a projekt elindítására. A program keretében kibővítenék a technikai felderítési részleget, amelynek a munkáját a jövőben 100 új munkatárs segítheti, valamint új számítógépeket és szervereket vásárolnának. Az új kapacitások segítségével a BND - az Amerikai Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Hivatalához hasonlóan - szeretné biztosítani a határokon átnyúló online adatforgalom lehetőleg zavartalan és átfogó ellenőrzését.

Németországban a G-10 törvényben az szerepel, hogy a titkosszolgálat a szövetségi köztársaság és a külföldi államok forgalmának 20 százalékát átvizsgálhatja gyanús tartalmak után kutatva. A legnagyobb internetes csomópontokon - például Frankfurt am Mainban - számos terem van fenntartva a hivatal számára azért, hogy bármikor hozzáférhessen a továbbított adatokhoz. Ezek kiértékelése a bajorországi Pullach városában található BND-központban történik. Jelenleg nincs elegendő számítógép az információk kielemzésére, így a szakértők csupán az e-mailek, a Facebook-bejegyzések, a telefon- és a Skype-beszélgetések kevesebb, mint 5 százalékát tudják kiértékelni.

A titkosszolgálat ugyanakkor az NSA módszerétől eltérően nem tárolja az összes adatot, csak "átfésüli" a kommunikációt. Hans-Peter Friedrich szövetségi belügyminiszter megvédte a programot, mondván: "természetesen a hírszerző szolgálatainknak is jelen kell lenniük az interneten".

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások