Amerikai hivatal vizsgálja a Bitcoint

Amerikai hivatal vizsgálja a Bitcoint

2013. augusztus 13. 16:58, Kedd
Egyre komolyabban veszi a virtuális pénzt az amerikai kormány. A New York-i pénzügyi szolgáltatásokat felügyelő hivatal több mint 20 olyan cégtől kérte azon üzleti adataik kiadását, amelyek kapcsolatba hozhatók a Bitcoin-rendszerrel.

A The Wall Street Journal tudósítása alapján a hivatal szeretne betekinteni a társaságok üzleti gyakorlatába és tranzakcióiba. A hatóság többek között az iránt érdeklődik, hogy a vállalatok miként akadályozzák meg a pénzmosási tevékenységet, védik meg az ügyfeleiket és milyen befektetési stratégiáik vannak. Ezzel lépéssel a szövetségi felügyelet beavatkozik a Bitcoin-gazdaság életébe, azaz az Amerikai Egyesült Államok nem hagyja tovább szabályok nélkül működni ezt a piacot és az itt kötött üzleteket.

A hivatal adatokat kért be többek között a legnagyobb Bitcoin-vállalkozásoktól; köztük van a Coinbase Inc., a BitInstant és a Coinsetter. A Coinbase olyan "digitális pénztárcaként" hirdeti magát, amelyen keresztül az emberek Bitcoint vásárolhatnak és használhatnak fel. A Bitinstant lehetővé teszi a virtuális pénz gyors továbbítását, míg a Coinsetter egy kereskedelmi platform. Információkat kell közölniük a Winklevoss-fivéreknek is, akik korábban jogi vitában voltak Mark Zuckerberggel, a Facebook alapítójával, majd ezután ezen a területen fektették be a pénzüket.

A Bitcoin Savings and Trust (BTCST) elleni perben nemrég Amos Mazzant bíró úgy fogalmazott: teljesen nyilvánvaló, hogy a virtuális Bitcoin-érmék pénzként is felhasználhatók. A fizetőeszköz segítségével különböző árucikkeket és szolgáltatásokat lehet megvásárolni, emellett átváltható valódi dollárra, euróra és jüanra is.

Egyes országoknak egyre komolyabb kérdést jelent a Bitcoin. Sok állam attól tart, hogy a hivatalos fizetőeszköze mellett egy árnyékpénz jöhet létre és könnyebbé válhat a pénzmosás. Thaiföld például néhány héttel ezelőtt teljesen betiltotta a Bitcoint. Az indoklás az volt, hogy nincsenek ellenőrzési mechanizmusok és a törvényi alapok sincsenek megteremtve a használatához. Az USA más úton indult el: a Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) márciusban nyilvánosságra hozta a Bitcoin-tranzakciókra vonatkozó új irányelveket.

Júniusban a Bitcoin Alapítvány összetűzésbe keveredett a kaliforniai pénzügyi felügyelettel, amely azzal vádolta meg, hogy a szükséges engedélyek nélkül teljesített és teljesít a mai napig pénzügyi tranzakciókat. Az ügyletekben szerepet játszó személyek és szervezetek komoly pénzbüntetést kaphatnak. Amennyiben a szervezet nem állítja le a jelenleg illegálisnak minősülő pénzügyi műveleteket, úgy naponta és tranzakciónként akár 1000-2500 dollárra is büntethetik, ráadásul az ügyletekben részt vevőket akár 250 000 dolláros pénzbüntetéssel és 5 évig terjedő letöltendő börtönbüntetéssel is sújthatják.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások