2014. február 19. 16:34, Szerda
Kanadai kormányzati anyagok szerint 2005 óta jelentős mértékben felgyorsult a folyamat.
A kanadai kormányzat belső használatra szánt anyagához jutott hozzá nemrég a Postmedia News, felhasználva a szabad hozzáférést lehetővé tévő jogszabályokat. Ezen anyagokból
kiderül, hogy bár a fokozott olvadás már az 1980-as években megkezdődött, az utóbbi években sokat gyorsult a folyamat.
Az ország északi területein lévő gleccsereket (Devon, Meighen, Melville, Agassiz) megfigyelő programot a kutatók közösségén belül létrejött Earth Sciences Sector (ESS) végzi, ők pedig folyamatosan mérik a jégtakaró vastagságát, valamint a nyári olvadás folyamatát. Adataik szerint a jég fokozatos visszaszorulása már az 1980-as évek elején megkezdődött, ez azonban az utóbbi 9 évben jelentős mértékben felgyorsult, köszönhetően annak a Grönland felett kialakult magasnyomású rendszernek, amely rendszeresen melegebb levegőt húz ide a délebbi régiókból.
2013 érdekes módon a megszokottnál hűvösebb volt, így az olvadás is mérsékeltebbnek mutatkozott, amit egyébként az észak-amerikai országokban most is megfigyelhető hideg téli időjárás is jelez. Az előbb említett rendszer kialakulása tavaly elmaradt, ám a trendet ez még nem lassítja le, a sokéves átlagot nem tudja megtörni. Jellemző adat, hogy a hatvanas évek óta a megfigyelt gleccserek teljes tömegük 1,6-13 százalékát veszítették el, ennek nagyjából egyharmada azonban 2005 óta tűnt el. Megfigyelők szerint a folyamat nemcsak az északi régiókban élő emberek életmódját befolyásolja majd, de Kanada egyéb részein is komoly következményekkel járhat, hiszen árvizeket és komoly szárazságot egyaránt előidézhet, amennyiben minden marad a régiben.
Az ország egyébként fokozatosan eltávolodik a 2009-ben megkötött Koppenhágai Egyezménytől, mivel a gazdaság növekedése fontosabbnak tűnik, ez pedig magával hozza a károsanyag-kibocsátás növekedését. A 2020-ig megígért csökkenésből így valószínűleg semmi nem valósul majd meg.