Bemutatkozott a kínai lopakodó

Bemutatkozott a kínai lopakodó

2016. november 3. 09:17, Csütörtök
A nagyközönségnek is bemutatták az új vadászgépet, amely eddig vegyes visszhangot kapott.

A J-20 Csengtu típusú kínai lopakodó vadászgépről mi is többször írtunk már, utoljára például arról számoltunk be, hogy már meg is indult az először legyártott példányok leszállítása. Most egy légibemutatón is szerepelt egy páros, ami arra utal, hogy az illetékesek kellő bizalommal rendelkeznek.

A november első hete alatt megrendezett Airshow China alatt láthatott a közönség két gépet, amelyek a dél-kínai Csuhai felett húztak el, mintegy egy percen keresztül kitéve magukat a figyelő szemeknek. Itt nyilván nemcsak a repülés iránt érdeklődő civilek és a teljesen laikus látogatók, de a nyugati szaklapok munkatársai és a rivális hatalmak megfigyelői is jelen voltak, bár ez utóbbiak a típusról eddig is meglehetősen vegyes véleményeket formáltak meg. A J-20 bemutatkozása kétségkívül jelentős lépés, már csak azért is, mert Kína még a kilencvenes években jelezte, hogy saját lopakodóval szeretne előállni, az alkalmazott technológiát illetően azonban már nem ilyen egyértelmű a kép.


Egyesek ugyan a Lockheed Martin által gyártott F-22 Raptorhoz hasonlítják a fejlesztést, itt azonban más források kiemelik, hogy orosz eredetű hajtóműveket, valamint a már rég kivont amerikai lopakodóknál alkalmazott technológiákat (is) alkalmaznak, arról tehát egyelőre nincs szó, hogy belátható időn belül behozzák az amerikai féllel szembeni lemaradást, illetve hogy mindezt teljesen saját erőből valósítanák meg. A bemutatón mindenesetre a manőverezési képességeket emelték ki, a gépek többször alacsonyan húztak át az erre kijelölt terület felett, ám az élesben történő bevetés ennél jóval összetettebb feladat, ami nyilván későbbre marad.

Ahogy azt korábban is megemlítettük, a jelenleg használt orosz AL-31 hajtóművek helyett a jövőben a kínai eredetű WS-15 típust részesítik majd előnyben, amelyet AESA-radar, infravörös érzékelők, valamint a 360 fokos látómezőt biztosító kamerák egészítik ki. A fegyverzet terén már több a kínai fejlesztés, itt több különböző rakéta (a hosszabb távra tervezett PL-12, PL-15 és PL-21 mellett a rövidebb hatótávú, infravezérlésű PL-8 és PL-10 is) megjelenik, de a drónokkal való együttműködés is fontos szempont lesz.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások