2020. június 8. 09:24, Hétfő
A következő generáció egyik képviselője eközben azonban kiszivárgott.
Az Intel kapcsán legutóbb a különálló grafikus chip
várható érkezéséről írtunk, eközben azonban gőzerővel dolgoznak a friss asztali és a laptokokba szánt processzorok fejlesztésén, azok piacra dobásán. Idén itt a jelek szerint már nem várhatunk új csúcspéldányt, itt tehát a jövő év elejére csúszik a debütálás.
A gyártó a napokban egy részletes
prezentációt tett közzé, amelynek részeként a hivatalos menetrendet is megismerhettük, ebből pedig gyorsan kiderült, hogy új HEDT (high-end desktop) chipet idén már biztosan nem mutatnak majd be. Ez leginkább két fő ok miatt lesz így, hiszen egyrészt az LGA2066 tokozás már 2017 óta jelen van a piacon, ez valószínűleg már élete vége felé jár, másfelől pedig a csíkszélesség is komoly korlátozó tényezőt jelent ezen a területen. Amennyiben tehát valóban lerántják a leplet a Core X-sorozat friss példányairól, ezek már jó eséllyel új tokozással együtt mutatkoznak majd be, és míg jelen pillanatban a Cascade Lake képviseli ezt a kategóriát, ennek 14 nanométeres gyártástechnológiája (amely 10 és 18 mag közé srófolható fel) nem tud majd lépést tartani a 10 nanométeres utódokkal, nem beszélve az AMD által promotált 7 nanométeres fejlesztésekkel, lásd Ryzen Threadripper 3000.
Az Intel számára tehát először a 10 nanométeres csíkszélesség megfelelő alkalmazása a fő feladat, ezt követően kerülhet sor a friss asztali csúcskategóriás chipek bemutatására, amelyre jó eséllyel a jövő év elején számíthatunk. Ez persze nem akadályozza meg az újabb és újabb kiszivárogtatásokat, amelyekre a napokban is akadt egy kitűnő példa, hiszen a 11. generációs Rocket Lake-S család egyik példánya is
felbukkant az interneten, mégpedig egy gyors benchmark képében. Ez a várakozások szerint új architektúrára épül majd, ennél azonban számunkra talán fontosabb, hogy a mérésben egy legfeljebb 4,3 GHz-es órajelen futó chipet látunk, amely alapesetben 3,2 GHz-en üzemel, összesen 8 maggal – a feltüntetett mérési számok nem tűnnek magasnak, viszont itt egy korai tesztpéldányról van szó, tehát nem is a teljesítményen van a hangsúly.
A 11. generáció a várakozások szerint még mindig a 14 nanométeres csíkszélességre épülne, akár a PCI Express 4.0 támogatásával, bár a debütálás pontos időpontja még nem ismert.