2004. június 10. 22:08, Csütörtök
A
brandenburgi tartományi kabinet a jövő héten kedden tárgyalja a gazdasági szektor IT-stratégiájáról szóló beadványt. Ebben a közel 50 oldalas anyagban az egyik legfőbb pont a nyílt forráskódú szoftverek és azok lehetséges alkalmazási területei.
A német szövetségi tartomány továbbra is nyitott a nyílt forráskódú szoftverek alkalmazása iránt. A
brandenburgi belügyminisztérium információ-technológiai részlegének véleménye szerint a jövőben a szabad szoftvereknek és a kereskedelmi forgalomban kapható programoknak egyenjogúvá kell válniuk. A jövőben tehát minden tartományi hivatal, hatóság és intézmény szabadon dönthet majd arról, hogy milyen szoftvert vesz, illetve szerez be. Szintén szabad kezet kapnak a brandenburgi hivatalok abban a tekintetben is, hogy milyen kritériumok alapján döntenek egy adott program beszerzéséről.
A fő szempont az, hogy az adott alkalmazás minél inkább megfeleljen a feladatának és másodlagos az, hogy egy Microsoft-termékről vagy egy nyílt forráskódú szoftverről van-e szó. A beszerzések során minden termék ugyanolyan elbírálásban részesül, egyik sem lehet kedvezményezett. A potsdami állami kancellária tömören összefoglalta Brandenburg jövőbeni IT beszerzési stratégiájának a lényegét: Az nyer, aki a legjobb ajánlatot teszi! Ugyanakkor nagyon fontos szempont lesz ezentúl a gazdaságosság is.
Mindenesetre Brandenburgban nem újdonság mindez, hiszen már eddig is sikeresen alkalmaztak nyílt forráskódú szoftvereket. Az egyik építési hivatalban például közel ezer számítógépen fut az OpenOffice ingyenes irodai csomag, de a brandenburgi parlamentben is néhány esztendeje közel száz PC-n már Linux operációs rendszereket és StarOffice 5.2-es irodai szoftvercsomagokat használnak.
"Ez gazdaságilag helyes és kifizetődő megoldás" - állítja Holger Nitzsche, a brandenburgi tartományi parlament kommunikációs és IT-referense. A Linux és a StarOffice előtt Windows 3.12-őt és Word Perfectet használtak, ám a Linuxra való átállást nem bánták meg, még akkor sem, ha a különböző szövegszerkesztő programok közötti konvertálások bizony okoznak kellemetlen perceket az alkalmazottaknak.
A brandenburgiak ezen kívül tervbe vették azt is, hogy néhány nyílt forráskódú szoftvert tanulmányozni és tesztelni fognak. A teljesen a nyílt forráskódú programokra való átállást a tartományi kormány szakértői jelenleg csak az irodai programcsomagok területén tartják elképzelhetőnek, ám amennyiben elfogadják az IT-stratégiai tervüket, már a teljes hivatalok nyílt forráskódú alkalmazásokra való átállása sem tűnne lehetetlen feladatnak.