Elektronikus szavazás: álom vagy rémálom?

Elektronikus szavazás: álom vagy rémálom?

2004. november 1. 01:48, Hétfő


Az elektronikus szavazás - amely a kisebb problémák ellenére sikerrel mutatkozott be az Egyesült Államokban - továbbra is rendkívül éles viták tárgya világszerte, és a kormányok nagy része még nem bízik az új rendszer biztonságában.

Alig pár nap van már csak hátra az amerikai elnökválasztásig. A helyzet nem csak a valós, de a "virtuális politikai életben" is pattanásig feszült. Ilyenkor minden tényezőnek óriási jelentősége van, s így van ez most is. Az elektronikus szavazástól annak idején elsősorban azt várták, hogy elkerülhető lesz a 2000-es amerikai elnökválasztáshoz hasonló kínos procedúra, amikor néhány államban többször is újraszámoltatták a szavazatokat a bizonytalan végeredmények miatt. Mint ismeretes, akkor George W. Bush és a kihívója, a demokrata Al Gore között csak a Florida szövetségi államban megtartott szavazat-újraszámlálás döntött. Az csupán három nap múlva derült ki, hogy Bush előnye mindössze 537 voks volt ellenfelével szemben.


Az érintőképernyős szavazóterminál angol és spanyol nyelvű

Az Egyesült Államokban két évvel ezelőtt indult meg a felkészülés, amelyet végig a támogatók és a kétkedők óriási vitája kísért, és az azóta eltelt időszakban egyik tábor sem tudta meggyőzni a másikat álláspontjának helyességéről.

Az elektronikus választási rendszerek egyik legfőbb követelménye, hogy a szavazás során minden kétséget kizáróan azonosítsa a szavazásra jogosultakat anélkül, hogy felfedné a szavazók kilétét. Tehát nem derülhet fény arra, az azonosító melyik választópolgárt takarja. Legalább ilyen fontos követelmény, hogy a rendszer megfelelően védett legyen a hackerek és a vírusok támadásaival szemben, mivel egy sikeres behatolás kétségbe vonná az egész szavazás hitelességét. Az állampolgárok egy része ugyanakkor azt szeretné, ha az elektronikus szavazás nyújtotta lehetőségeket belátható időn belül kiterjesztenék a mobiltelefonokra és a PDA eszközökre. A Nagy-Britanniában bemutatott rendszert például az internetezők mellett a WAP-os telefonkészülékek, a Palm eszközök és a Dreamcast konzolok tulajdonosai is igénybe vehették.

Az új rendszer kétségtelenül több új problémát is felvet. Az ellenzők elsősorban a biztonsági résektől, illetve a szoftverhibáktól tartanak, amelyek megbéníthatják az egész rendszer működését, és lehetővé tennék az eredmények meghamisítását. Az Egyesült Államokban elvégzett előzetes tesztek során éppen ezért hasonló helyzeteket szimuláltak, és a rendszer valóban támadhatónak bizonyult. Ennek ellenére március első napjaiban megtartották az első elektronikus szavazást, jóllehet két hónappal korábban az elektronikus szavazatszámláló rendszer csúfosan leszerepelt Floridában, amikor a végelszámolásnál kiderült, hogy 134 szavazat egyszerűen eltűnt. A súlyos hiba nyilvánvalóan megváltoztatta a szavazás végkimenetelét, hiszen akkor mindössze 12 szavazat döntött az ügyben.

A márciusi szavazáson a leendő demokrata elnökjelölt személyéről dönthettek a szavazók, és a szavazás során ismét újabb problémák merültek fel. Egyes helyeken elfelejtették beprogramozni a gépek kódoló rendszerét, másutt pedig egyáltalán nem működtek a terminálok, így vissza kellett állni a hagyományos papír ívekre. A jelentések szerint a problémákat gyorsan elhárították, de a gépek kezelése, tárolása, és felügyelete korábban nem várt bonyodalmakat okozott. A hackerek és vírusok ellen a legtöbb helyen szúrópróbaszerű tesztelésnek vetették alá az érintőképernyős gépeket, és nem engedélyezték a mobiltelefonok és egyéb vezetéknélküli készülékek használatát a szavazóhelységen belül.

A szavazás végül is sikerrel zárult, és a jelentések szerint több mint 10 millió szavazó használta egyszerre a rendszert. Az illetékesek azt ígérik, hogy a novemberben sorra kerülő elnökválasztáson már mintegy 50 millió amerikai állampolgár veheti igénybe a terminálokat.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások