2004. november 19. 08:31, Péntek
Egy nemrég lezárult japán kutatás megerősítette, hogy a fokozott számítógép-használat erős látáskárosodást okozhat, és elősegítheti a glaukóma, vagyis a zöldhályog kialakulását, amely akár teljes vaksághoz vezethet.
A Toho Egyetem kutatói több mint tízezer japán alkalmazottat
vizsgáltak meg, akik kivétel nélkül nagy informatikai vállalatoknál dolgoznak. A kutatók összesen 522 esetben
fedeztek fel valamilyen látómezővel kapcsolatos problémát, és ezen esetek nagy részénél már előrehaladott volt a látótérkiesés és kifejezetten csökkent a látásélesség. A kutatók felismerték, hogy a látótérkiesés, valamint a rövid- és hosszúlátás kialakulása összefügg a fokozott számítógép-használattal, és a látást érintő problémák kialakulása
nagyobb eséllyel érinti azokat, akik naponta 8-10 órát eltöltenek a számítógép előtt.
A felmérés során 165 személynél már a glaukóma jeleit fedezték fel, amely különösen nagy eséllyel fordul elő a rövidlátók körében. A glaukóma, vagyis zöldhályog a látást veszélyeztető súlyos betegség, amely kezelés nélkül akár teljes vaksághoz vezethet. Minden életkorban előfordulhat, de valamivel gyakoribb a 40 év feletti korosztálynál, fénytörési hibák esetében, a keringési betegségben szenvedőknél és a cukorbetegeknél. Ezen betegségek lényege a szemtől az agyba vezető látóideg rostjainak lassan előrehaladó és visszafordíthatatlan pusztulása, amely mögött a látóideget ellátó kiserek keringészavara áll. A betegség korán felismerhető, de csak szemészeti vizsgálattal, ugyanis az esetek 90 százalékában panaszmentes szemen, jó közérzet mellett, látszólag tünetmentesen fejlődik ki.
Magyarországon a glaukóma népbetegségnek számít, és körülbelül 150-200 ezer beteget tartanak nyilván. A vizsgálat végkövetkeztetése szerint a glaukóma elsősorban azon felhasználókat veszélyezteti, akik jelenleg is rövidlátók, és naponta több órát ülnek a számítógép előtt. A kutatók egyben felhívják az egészségügyi szervezetek, és a kormányzatok figyelmét arra, hogy a számítógép-használat növekedésével nagyobb figyelmet kell fordítanunk a látászavarok megelőzésére, és az állampolgárok megfelelő tájékoztatására.