Az olvasástól, jobban könnyezik a szemem, mint a gépezéstõl.
És különbenis, szerintem nem csak a gép a letrosszabb tényezõ, hanem aze gész mittudoménmi. Reggel felkelsz hétkor elmésza francba, délután hazamész, tanulsz, tv-zel, gépezel, lefexel, aztán elõröl a egész.
Úgyhogy sztem nyugi
Jaj TFT monitorokra gondoltam. Ha nem lenne világos vkinek.
Bár sztem egyértelmû.
Amúgy a 16ms vagy attól kisebb frissítésûekkel már lehet pl Counterezni?
Ez érdekelne mert karácsony, sulinet izé tudjátok.
crt = katódsugárcsöves
tft = lapos (ezt szokták LCD TFTnek nevezni, mivel a TFT az lcd egy variánsa)
van még az oled, az még a jövõ zenéje
Hello! 12 éve vagyok rövidlátó, és az utóbbi idõben elég sok idõt töltök a monitor elõõt, így egy kicsit ijesztõen hangzott a cikk. Egyébként lécci mondjátok már meg milyen monitor a CRT és a TFT, az LCD-t tom. Köszi
"a felhasználók többsége nem tudja helyesen beállítani a monitorját."
Ezt én is aláírom. Elég sok géppel van dolgom, és szinte mindegyiknél 60Hz-en megy a monitor, pedig tudnak 85-öt vagy 100-at is.
Egyébként, aki teheti vegyen 19''-os LCD-t. Most már lehet kapni olyat, ami minden szempontból tökéletes. A kontraszt arány 800 és 1000 közt van, ami már elég. A kép bármilyen szögbõl tökéletesen látható, a színek se torzulnak (Az enyémnél legalábbis - Samsung 910T). És már a válaszidõ is elfogadható (<16ms). Ja, és persze kizárólag DVI csatlakozóval szabad használni.
Jól mondod (úgy látszik, TeszteloPontHu nem látott még közelrõl színes TV-t, monitort :) ), kivéve, hogy tényleg lehet LCD is homályos, ha nem natív felbontásban megy (épp a jobbak nagyítanak interpolálva), de úgy hülyeség pl. szöveget olvasni, és más éles képet követelõ mûveletet végezni. Elsõsorban a hományosság fárasztja a szemet. (Utána jön a villogás.) [Mindezekkel egy idõben jelentkezik persze a szellemi túlerõltetés problémája.]
ha én sokat gépezek, akkor nem csak a gép viklágít, shanem a nagylámpa is!
A képhez azért az is hozzátartozik, hogy nagyon sok munkahelyen (és sajnos otthonokban is) anyagi megfontolásból fénycsöveket használnak a helyiség világításához, amelyek hosszú távon szintén fársztják, rontják a szemet. Ilyenkor már az is sokat segít, ha az íróasztalon van egy normál vagy jobb esetben halogén asztali lámpa.
El kell, hogy keserítselek, mert a crt-n is vannak fizikai pixelek rés- vagy lyukmaszkok formájában. Amin nincsenek azok pl. az oszcilloszkópok (mármint amelyik normál katódsugárcsövet használ), de azokat nem szokás sz.gép monitorként használni.
Az lcd-n meg nem homályos kép lesz, hanem max. pontok "vesznek" el.
Én pont az ellenkezõ eset vagyok. Amióta gépezek és nem is keveset rendesen romlott a szemem. Szal nem lehet alapból a te esetedbõl kiindulni.
Sajnos nagyon sokszor felfogásbeli gondok vannak. Tipikus -és ehhez hasonló- példa a fogápolás... nem akkor megy tönkre a fog, amikor nem ápolja az ember, hanem jóval késõbb és akkor már nem lehet a folyamatot visszafordítani. Hát dugjuk csak a fejünket a homokba...
Mert a CRT nincsenek fizikailag pixelek (így nem is lehet homályos), azok éppen az LCD-n vannak, és ha nem az optimális felbontáson használod éppen az LCD-n lehet "homályos" a kép.
Nekem a legtöbb, egykoron c64+TVt még szemüveg nélkül bámulo haverom mára szemüveges ... és egyre erõsebbet hordanak :( - stressz vagy sem, én aggódok : ez is stressz, még valoszinübb, hogy megvakulok :) - feladom! :D
Az igazság az, hogy a mai betegségek nagy része a negatív stressz következménye. Negatív típusú az a stressz, ami kényszer hatása alatt éri az embert. A régi öregeknek azért nem ártott meg a legerõsebb kapadohány-szalonna-2-3 liter bor/nap szentháromság, mert NYUGODTABBAN ÉLTEK, MINT MI MA. Azaz nem érte õket negatív stressz. Nem folytattak ilyen túlhajszolt életmódot, mint a mai fiatalok (zömmel a számítógép elõtt dolgozók persze). A szembetegség is a monitor fokozott(erõltetett) bámulásának következménye, de szerintem az is közrejátszhat, hogy a felhasználók többsége nem tudja helyesen beállítani a monitorját.
Ha egy könyvet pár órát olvasok lefekvés elõtt, reggelre alig látok tõle, mitha romlott volna pár dioptriát a szemem, de aztán szerencsére lassan rendbejön. Notebook képernyõérõl ugyanez semmi ilyen hatással nem jár. Lehet hogy csak az én szemem ilyen...
Mindent hülyeséget kitalálnak hogy ne bírjunk gépezni.De lehet azért van benne valami.
Tényleg: Mennyiért vannak LCD moncsik mostanában?
Én pont ezt teszem. Na meg minden reggel szemtorna.
Alsós koromban szemüveges voltam.
Pár hónapja meg elolvastam a szemésznél a táblázat alsó sorát (persze nem 10 cm-rõl. )
Egyébként 5 éve aktívan gépezek.
nekem is szokott könnyezni a szemem, ha fáradtan olvasok (pl most is), de nem ez a jellemzõ.
halkan, zárójelben megjegyezném, hogy a nyomtatott könyvek olvasása is rontja a szemet, többek között ezért terjedt el az a hit, hogy a szemüveges ember okos is, mert régen csak azoknak voltak szemüvegei akik mûvelõdtek, tehát sokat olvastak...
ha romlik is a szem az csak is a megerõltetõ használattól lehet, de ez meg nem csak a számítógépre jellemzõ.
A cikkben keringési problémákról írnak. Namost ismert, hogy nagyon sokszor ez stressz, feszültség következménye. A szervezet és az idegrendszer számára a túlerõltetés is nagy stressz. És a számítógép elõtt ülõk túlságosan is sokáig erõsen, görcsösen koncentrálják a figyelmüket valamire.
Én hiába használtam egyre jobb és jobb CRT-ket az évek folyamán, egyre jobban fárasztották a szememet, végén már néhány óra múlva nem láttam a könnytõl. Aztán váltottam LCD-re, azóta semmi ilyen probléma nincs (a szemem tovább bírja a kiképzést, mint a "többi részem" - pedig elõfordul 24 óra munka is).
Nem csak a sugárzás számít. A legjobb CRT is homályosabb kissé, mint egy normális LCD (a CRT-n nem esnek pontosan a megjelenítendõ pixelek a képernyõn fizikailag ott lévõ pixelekre, plusz ha monfjuk 100Hz-cel is, de villog tudatosan nem látjuk, de valójában zavarja a szemet).
nemcsak a közelre nézés a baj, hanem hogy nem pislogsz, és mereven nézel
Hát az biztos hogy van a dologban igazság, de a szemészem nekem is mondta hogy a monitor nem károsítja a szemet ha tartok 2 óránként min 10 perc pihenõt(játéknál minden órában kellene 20 percet!!). Persze a TFT akkor is jobb mint a crt mert nem sugároz, de olvasni nem szabad semmilyen monitoron sem (itt most nem a napi mail-re gondolok, hanem pl hosszabb dokumentumokra)! Papír rulez
Igen, és vannak olyan 100 éves emberek is, akik dohányoznak, mégsem az a jellemzõ, hogy a dohányosok élnek tovább a nemdohányzókhoz képest... Szóval nem "belõled" kell kiindulni.
"CRT-kbe amik sokkal károssabbak a mai LCD-knél " tisztelet a kivételnek. nem mindegyik CRT káros. pl samsung s997-es. ennek szinte minimális nem sokkal tér el az LCD-töl
Ha azt mondanák hogy halált okoz én akkor is gépeznék mert ha nem lenne gép nem lenne értelme az életemnek
"Az tény, hogy a monitor vagy bármi meredt bámulása károsítja a szemet" Na ja én 3 éve olvasgatok folyamatosan ma 1.5-ös szemüvegem van ;)
Azért érdekes, de szerintem nincs sok okunk az aggodalomra (de azért nem kéne túlzásba vinni a monitorozást).
Faternak is szétment a szeme a moncsitól, mondjuk õ 15 évet bámulta a 60Hz es cuccot...
Kérdésem a következõ: LCD moncsik már vannak egész olcsón. Én és család többi tagja is elég sokat gépezik. Megérné -e beruházni vmi 17" os TFT csodába a mostani 17" LG F700B helyett, vagy még nem éri meg? Télleg, 85Hz en is gázos lehet a szemre a moncsi?
Nemrég derült ki, hogy az anyámnak is glaukómája van, ráadásul már igencsak elõrehaladott állapotban. A bal szemére a látótér csökkenése 70%-os, ami azt jelenti, hogy csak 30%-át látja a világnak ezzel a szemével. A normális szemnyomás 14-18Hgmm, míg az övé 38Hgmm. És mi ebben a "poén"? Az, hogy eddig õ sem gondolta volna, hogy ez a baja, csak az utóbbi idõben nagyon zavarták a szines karikák a fényforrások körül és elment megvizsgáltatni a szemét. A Mária utcai szemklinikán azonnali mûtétet javasoltak neki, mert a prof. szerint, ha nem csinálnak semmit, akkor rövid idõn belül bekövetkezik a teljes vakság. A mûtét javítani már nem tud a látásán, de megállíthatja a folyamatot.
Szóval csak azt akarom mondani, hogy hátrább az agarakkal, jobb félni mint megijedni (azaz mindenki jobban teszi, ha elmegy egy alapos kivizsgálásra, mielõtt kiderülne, hogy már késõ...)
Bõvebben a vizsgálatról:
http://www.sote.hu/intezetek/betegellatas/szakrendeles.php?inst_id=61&amb_id=47
Bõvebben a témáról:
http://www.szem2.sote.hu/ZOLDHALYOG.htm
Elolvastam, amit beollóztál, de nem jöttem rá, miért is fontos errõl tudni? Az SG-t is jellemzõen számtech-hel foglalkozók olvassák, vagyis a dolog ránk is igaz lehet. Ész nélkül gúvasztani nem szabad - ez a cikk mondanivalója szerintem.
ez így hülyeség. Tényleg legalább a monitorok technológiáját írnák le. Nem hiszem, hogy ugyanakkora az esélye a megvakulásra annak, aki 30Hz-es 20 éves monitort nézi napi 25 órába, mint aki TFT-t, vagy ne adj isten projectort.
Bár valószínüleg a hangsúly azon van, hogy "számítógép elõtt ül".
Tessék szépen állni a gép elõtt! :D Esetleg ülni, de mögötte ám!
Igen, a tökéletes munkabíró droid.
De hasonló a dohányzás mizériája, ott is csomó tényezõ van, és amikre hivatkozva lehet mérgezni magunkat.
Nekem inkább fejfájásom, fáradtságom szokott ritkán lenni.
Egyszerre kevés, rövid összefüggõ idõt tölteni a gép elõtt. Sztem elviselhetõ 2-5 óra, ha 20-45 percenként elrohangálunk a képernyõtõl, kajáért, megnézni a külvilágot. Szemtorna
Van egy jó emlékeztetõ program pont e célra: Eye Love U
Angol üzikkel, éés bizarr hanggal figyelmeztet megadott iõben, v. idõközönként, hogy menni kell.Szemtorna is van csöppet benne.
...akinek ez kell.
tök jó hogy tele van rakva linkkel a cikk, és senki nem kattint rájuk:
This study was performed at four institutions with large workforces (>5000 employees) in Japan, and most workers were involved in the electronics and steel industries. We assumed that workers in these institutions exhibited a representative work style for the past several decades in Japan. Two companies were located in metropolitan areas and two were in the suburbs. To randomly choose participants, they were selected according to their date of birth at three centres and according to their company ID number at one centre.
In addition, all participants completed a self administered questionnaire about their private life and working style, including a history of ocular disease (retinal detachment, diabetic retinopathy, cataract, ocular hypertension, and glaucoma), a family history of glaucoma, symptoms of migraine, smoking habits, alcohol consumption, and computer use. Information concerning computer use included the subject’s history of computer use, the mean daily time (both privately and at work) spent using computers for the past five years, the present level of use.
"A Toho Egyetem kutatói több mint tízezer japán alkalmazottat vizsgáltak meg, akik kivétel nélkül nagy informatikai vállalatoknál dolgoznak"
Hm, szóval ez egy "erõsen" reprezentatív teszt volt. Talán úgy lett volna valami értelme, ha random vizsgálódnak és utána mondják azt hogy a monitort bámulók között nagyobb a megbetegedési arány.
Jó, ennyi! RADIKÁLISAN csökkentem a számítógép adagomat, ámbátor a szemorvosom szerint nem romlasztja a szemet.
Ráadásul rövidlátú vagyok, és nemcsak világmeglátásban, politikában.
S van akit fejbelõnek és túl éli, de nem ez a jellemzõ. Az tény, hogy a monitor vagy bármi meredt bámulása károsítja a szemet, de az egyénenként különbözõ, hogy milyen mértékben. Életmód, táplálkozás, környezet, genetikai adottságok stb.
De ha belegondol az ember, hogy a fennti felmérést a Japánok végezték akik persze Hiragana-Katakana-Kanji keverékbe bámulnak a monitoron... hát kérdéses, hogy ez az ultraegyszerû római betûinkre mennyire érvényes?
Pontosan ez a véleményem nekem is. Ha figyelembe vesszük, hogy magyarországon ~10.000.000 emberbõl van ~200.000 nyilvántartott glaukómás (ez ugye ~2%-nak felel meg), a japán vizsgálatban pedig 10.000 alanyból volt 165 (~1.65%), az adatok azért nem olyan brutálisak.
Persze az is tény, hogy azért napi 10 órát folyamatosan rövid távolságra nézni nyilván nem túl egészséges.
Nekem a monitor cseszte el a szemem, és azóta hiába bámulok már szép, jó és modernebb darabokat érezhetõen romlik évrõl-évre a látásom. Mostanában már néha úgy elfárad, hogy 3-4 óra gépezés után alig látom a táblát a suliban 5-6. sorból.
Úgy érzem azon szerencsésebb egyének, akiknek semmi bajuk sem lett 20 év "monitorbámulás" után, tegyék össze a kezüket. Spec nekem nem volt ekkora mákom.
Szeretem az ilyen tanulmányokat. Rádióban is sokszor hallani hogy így úgy valami hány százalékkal növeli az esélyt az ember elpatkolására. Most valahol ott tartunk, hogy ha mindezen nagyszerû kutatások eredményeit összevetjük, akkor nagyjából 500% esély van arra, hogy én kb 2 éve meghaltam...
Ja persze, persze... nagyobb baromságot már nehéz kitalálni... majdnem 20 éve bámulom a monitort (az elején persze TV-n bámultam a Spectrumot meg a Commodoret stb.), aztán jött az Atari ST a maga monitorjával, majd 1-2 Hercules aztán egy EGA meg egy borzastoan sugárzó Philips 14, persze aztán egy ATI 15 meg egy CTX 17 utánna egy Viewsonic 19 meg egy Viewsonic LCD... és már 12 éve nem változott a dioptriám, sõt úgy érzem egz picit kezd csökkeni. Na most ha nekem ez a napi 10 plusz órás bámulás nem ártott azokba a CRT-kbe amik sokkal károssabbak a mai LCD-knél akkor megnyugodhatnak a kedves felhasználók... a PC-tõl kezdenek betojni a konzervatív erõk (nem a politikai konzervatívokra gondoltam), ezért találnak ki mindenféle marhaságot, meg persze miért ne keresnének az ügyvédek... majd amikor jönnek a kártérítési perek.
Ki kell találni, hogyan lehetne a monitort helyetessíteni
Eezrt men kpacsloom eb a mointrot szaimtogpeezse kzobe.n
muhahahahaaaaa
meghaltok számítógépes rohadékok
Valaki irja meg hogy lehet ezt kivédeni?
Számítógépes szemüveggel?
milyen monitorral akkor pontosan
Mert én komolyan megiedtem. Segtsetek
Marad a tarkóba intergált implantátum...
Tutti:) Akkor ezentúl mindenki betépve fog dolgozni, meg Doomozni:D LOL! Mekkora lenne:)
Még szerencse hogy a marihuana fogyasztása gátolja a glaukóma kialakulását.
(Forrás: www.extra.hu/drogok)
Nem tértek ki arra, hogy milyen körülmények hatnak károsan.
Értem itt ez alatt pl. a monitor típusa (LCD, CRT). Világítási körülmények (természetes, mesterséges, izzó típus), folyamatosság (valaki egyvégtében seggel 10 órát a gép elõtt, vagy megszakításokkal).
Még persze számtalan körülményt lehetne sorolni.
Mivel pedig egyetlen - igaz 10 ezer dolgozót foglalkoztató - céget vizsgáltak, így nem számít teljeskörûnek a vizsgálat.
Mindenesetre az adatok illyesztõek.