Jönnek a viselhető nappanelek

Jönnek a viselhető nappanelek

2004. december 21. 22:21, Kedd
Képzeljünk el egy olyan kabátot vagy hátizsákot, ami séta közben képes feltölteni mobiltelefonunkat, vagy egy sátrat, melynek vászna egész nap tölti az akkukat, esetleg egy széthajtható műanyag lapot, amit elhelyezve autónk hátsó ablakában energiával látja el a hátsó ülésen utazók hordozható ketyeréit.

Ezek az alkalmazások egy vékony, hajlékony nappanelnek köszönhetően hamarosan valósággá válhatnak. A fotófilm vékonyságú panelek könnyedén csatlakoztathatók lesznek a hétköznapok felszerelési tárgyaihoz és az Európai Unió által támogatott, három nemzet által fejlesztett H-Alpha Solar (H-AS) projektnek köszönhetően három éven belül piacra is kerülhet. Az új nappanel olcsó is lesz, mivel tömeggyártása tekercsek formájában megoldható, melyből a tetszés szerinti, használni kívánt mennyiséget egyszerűen csak le kell vágni.


"Ezt a technikát sokkal könnyebb lesz kezelni, mint a régi üveg nappaneleket" - állítja Gerrit Kroesen, az Eindhoveni Műszaki Egyetem fizikusa, a fejlesztő csapat vezetője. A fejlesztők a nappanelek hajlékonyságát egyszerűen az elvékonyítással érték el, aminek persze van hátulütője is. Míg a legjobb napcellák 20%-os hatékonyság felett működnek a H-AS cellák esetében ez az érték mindössze 7% körüli. A kutatók szerint azonban a hatékonyság feláldozható egy olyan cella érdekében, ami általánosabb használatot eredményez, bár még mindig bíznak a 10% elérésében.


Néhány rugalmas napelem


Bepillantás a nappanelek gyártásába

A hagyományos nappanelek félvezető szilícium lap párokból készülnek, melyek 4-10 milliméter vastagak, míg a H-AS panelek esetében a lapok mindössze 1 mikrométert tesznek ki, melyek alulról és felülről is egy műanyag védőréteget kapnak. A H-AS kutatásban közreműködő svéd-holland Akzo-Nobel vállalat már rendelkezik egy kísérleti gépsorral, ami 40 centiméter széles szilícium cella tekercsek előállítására képes. A tervezett teljes gyártósor wattonkénti 1 eurós áron állítja elő a paneleket.

Egy kabát hátára felvarrt A4-es méretű panel - ami kevesebb, mint 10 euróba kerül - képes feltölteni egy mobiltelefont egy napfényes séta alkalmával. A cég egyelőre még nem hozott döntést a gyár megépítéséről. Jeremy Legett, a brit napcella gyártó Solar Century vezetőjére nagy hatással volt a hír, szerinte a wattonkénti 1 eurós ár egyszerűen lélegzetelállító.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások